01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vede EMS k čistším technologiím?

Analýza podniků s environmentální manažerskými systémy ukázala, že se rádi drží zavedených technologií.

V Evropě má průmyslová výroba hlavní podíl na emisi znečišťujících látek, ať se jedná o skleníkové plyny, odpadní vody, nebo odpady. Vypouštění znečišťujících látek je regulováno prostřednictvím nařízení k IPPC (nařízení 96/91/EC), která nutí některá průmyslová odvětví získat povolení k vypuštění znečišťujících látek. Ne všichni výrobci však podléhají této právní normě. U nich zastává podobnou roli environmentální manažerský systém (EMS), například environmentální manažerský standard ISO 14001.

Tým slovinských vědců zkoumal roli EMS pro zavádění nových čistších technologií v některých průmyslových sektorech ve Slovinsku. Zaměřili se na průmysl zpracování kovů a na chemický průmysl ( a jeho příbuzné obory papír/plasty). Jde o odvětví s vysokých podílem firem certifikovaných podle ISO 14001 - pochází z něj téměř polovina slovinských firem, které mají certifikát ISO 14001. Analýzy se zúčastnilo na 60 % všech firem z těchto odvětví.

Výsledky ukázaly, že pro omezení svého vlivu na životní prostředí používá 60 % firem v metalurgickém průmyslu zavádění nových technologií nebo úpravy starých technologií. Více než 50 % společností v chemickém průmyslu a příbuzných oborech používá pouze modifikace existujících technologií.

Prakticky většina oslovených firem (90 %) používá technologické změny k tomu, aby snížily emise do životního prostředí. Pro zlepšení technologií používají dvě třetiny chemických podniků vlastní výzkum a zlepšování. Tři pětiny metalurgických podniků naopak využívají kupované licence.

Více než 70 % metalurgických firem a kolem 50 % chemických firem považuje ISO 14001 za velmi užitečný nástroj pro zavádění čistších technologií. Ovšem jen 10 % si myslí, že ISO 14001 je nezbytnou podmínkou pro navržení a zavedení nové technologie.

Tyto výsledky naznačují, že průmysl dává přednost úpravě stávajících technologií před přechodem na modernější, životnímu prostředí přátelštějším technologiím. Ovšem některé, zejména v metalurgickém odvětví, hledají kompromisy, které směšují existující technologie se zaváděním technologií nových.

Autoři zdůrazňují, že standardy ISO 14001 jsou v metalurgickém a chemickém průmyslu většinou považovány za velmi užitečné při úsilí zavádět nové, čisté technologie a zdá se, že vytvářejí lepší podmínky pro implementaci IPPC směrnice u firem, jichž se to týká.

- mal -

Zdroj: Radonjic G. and Tominc P. (2007), Journal of cleaner production 15:1482-1493.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down