01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Žďáru staví unikátní bioplynovou stanici

S rozvojem systémů pro využití biologicky rozložitelných odpadů je zřejmé, že kompostárny nejsou vhodné pro zpracování všech biologicky rozložitelných odpadů, které vznikají při činnosti obcí a domácností.

Ve Žďáře nad Sázavou provozuje kompostárnu firma ODAS Odpady, s. r. o. Ze zkušeností z mnohaletého provozu vyplynulo rozhodnutí pro výstavbu bioplynové stanice. "Pro využití tak specifického složení odpadu, jako je BRKO od obyvatel, se nám to jeví jako nejvhodnější," říká Miloslav Odvárka, ODAS.

NETRADIČNÍ TECHNOLOGIE

Zahájení stavby proběhlo poklepáním základního kamene dne 2. dubna 2010, v září tohoto roku by měl být zahájen zkušební provoz a od roku 2011 by měla stanice jet na plný výkon. Společnost ODAS zvolila netradiční technologii tzv. suché cesty. "Nejsou při ní provozovány složité technologické celky, které jsou náchylné na poruchy, a nevzniká velké množství znečištěné vody, kterou je nutné se v další fázi zabývat," vysvětluje Ing. Odvárka.

Ročně by zařízení mělo v sedmi fermentorech zpracovat minimálně 10 000 t BRKO, a to jak z údržby obecních i obyvatelských pozemků (travní seče, prořezávky stromů, odpad z jarního a podzimního úklidu zahrad), tak rostlinný odpad z kuchyní, ale i odpady z velkých kuchyní. Tyto odpady z jídelen a restaurací budou před vlastní fermentací hygienizovány.

Z procesu BPS vzniká bioplyn a zůstává tzv. digestát. Bioplyn projde kogenerační jednotkou o výkonu 560 kW. Výstupem z ní je elektřina, která bude dodávána do rozvodné sítě společnosti ŽĎAS, a. s., a teplo, které bude zapojeno do systému vytápění města Žďár nad Sázavou. Digestát - konečný výstup s vlastnostmi kompostu - bude nabízen pro zemědělské využití, popř. ho po přidání dřevní štěpky lze v generátoru opět přeměnit v elektřinu.

Celé zařízení představuje investici kolem 100 mil. Kč. Investor, společnost ODAS ODPADY, s. r. o., získal příspěvek z OPŽP, v prioritní ose 4.1. ve výši 41 % celkových nákladů.

CO NA TO VEŘEJNOST

V rámci stavebního řízení prošla stavba posouzením vlivu na životní prostředí a při té příležitosti také veřejným připomínkováním. "Žádný negativní ohlas jsme nezaznamenali. Doufáme, že se nám dobře podařilo místním obyvatelům vysvětlit přínosy zařízení a neočekávají negativní podstatné vlivy při provozu," říká Miloslav Odvárka. Výhodou zařízení je, že se bude nacházet zhruba kilometr za obytnou zónou v místech, kde je již dlouhodobě provozována kompostárna. Převážné proudění větru zde je směrem od města a ani stávající zařízení nikdy svým provozem neobtěžovalo obyvatele.

"Po uvedení zařízení do provozu očekáváme, že jako jedni z prvních ověříme technologii suché BPS v podmínkách zpracování komunálních bioodpadů. Navíc považujeme odpady za výhodnější zdroj obnovitelné energie, než je samoúčelné pěstování rostlin, jak se to děje u ryze zemědělských bioplynových stanic," uzavírá Miloslav Odvárka.

Vizualizace dokončené bioplynové stanice.

Základní kámen stanice před slavnostním poklepáním.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down