Ve Štětí spustili linku na speciální papír s funkční bariérou s minimem plastu

Ve Štětí na Litoměřicku zprovoznili novou linku na výrobu speciálního papíru s funkční bariérou. Využívá se v potravinářství, pro balení hygienického zboží i ve stavebnictví. Oproti původnímu je v něm minimum plastu, což umožňuje jeho recyklaci jako běžného papíru. Novinářům linku představil David Chramosta, ředitel společnosti Mondi Coating Štětí, která zaměstnává 177 lidí.

Menší dopad na životní prostředí

Kotouč papíru o váze až 11 tun se nasadí na linku a při převíjení se na něj nalisuje roztavený plast. Jeho podíl je pět procent, zbytek tvoří papír, zachovávají se přitom bariérové a funkční vlastnosti, které umožňují využití papíru třeba pro balení polévek nebo dětských plen. "Nová linka podstatně navyšuje kapacitu závodu a díky nižšímu podílu plastu při zachování funkčních vlastností je možné výrobky recyklovat standardní cestou," uvedl Chramosta.

Mondi Coating Štětí se specializuje na výrobu ochranných balicích papírových materiálů, doposud měl podnik pět linek, teď přibyla šestá. Finálním výrobkem jsou krabice, sáčky, obaly, ve stavebnictví je takový papír součástí tepelných a zvukových izolací nebo třeba molitanu a využívá se i v automobilovém průmyslu.

Konečný spotřebitel může obal z takového papíru s funkční bariérou vyhodit do běžného odpadu na papír. Papírny ve Štětí jsou schopny následně znovu oddělit papír a slabou plastovou vrstvu a znovu obojí využít ve výrobě. Speciální papír míří podle Chramosty k zákazníkům nejen v Evropě, ale také v Asii a Americe. Právě na základě poptávky klientů po papíru s funkčními vlastnostmi, kterému s ohledem na dopady na životní prostředí dávají přednost před plastem, vznikla myšlenka na vytvoření této unikátní linky.

Rozšíření personálu

Firma přijala do závodu díky investici 40 lidí. Cílový stav je podle ředitele zaměstnávat zhruba 200 lidí. U samotné linky, jejíž provoz je třísměnný od pondělí do pátku, stačí na obsluhu čtyři lidé. Kvalitu hlídají kamery a počítače. Do budoucna by mohl být provoz linky nepřetržitý, uvedl manažer firmy Martin Čecho. Energeticky nejnáročnější je totiž podle něj najetí linky, které trvá zhruba pět hodin.

Obří kotouč, na kterém může být až 25 kilometrů papíru, se ve finále rozřeže podle požadavků zákazníků na kotouče o váze od patnácti kilogramů do 3,3 tuny. "Těší nás, že vzniklo nové pracoviště s inovativním a navíc snadno recyklovatelným produktem. Vidím v něm i další příležitost pro spolupráci s místní střední a vyšší odbornou školou. Pro město je dobrá zpráva, že je podmínkou mít kvalifikované pracovníky. Vznikají stabilní pozice, což nás motivuje v pokračování záměrů rozvoje bydlení," uvedl starosta Štětí Miroslav Andrt (Cesta lepším směrem).*

-čtk-

Foto: Wikimedia

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down