01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážení čtenáři,

chtěla jsem do tohoto editorial napsat vášnivou polemiku proti setrvalému vedru, ale přišla bouřka, ochladilo a teď prší. Napsat filipiku proti dešti se mi zatím nechce - dům ještě žhne po vedrech minulých dnů a zatímco venku už je skoro zima, tady se ještě pořád paříme. Prý nám vedení nechá udělat...

chtěla jsem do tohoto editorial napsat vášnivou polemiku proti setrvalému vedru, ale přišla bouřka, ochladilo a teď prší.

Napsat filipiku proti dešti se mi zatím nechce - dům ještě žhne po vedrech minulých dnů a zatímco venku už je skoro zima, tady se ještě pořád paříme.

Prý nám vedení nechá udělat klimatizaci. Ostatně, všichni, kdo na to aspoň trochu mají, si teď nechávají dělat klimatizaci. Pokud je tohle vedro způsobeno skleníkovým efektem (čemuž ostatně nevěřím), je kupování klimatizací přesně opačnou akcí, než jakou bychom měli dělat: zvyšujeme naši spotřebu energie, místo abychom ji snižovali. Na druhou stranu - jelikož sedím v tom hicu u počítače, budu za klimatizaci vděčna.

Jednou jsme se ocitla v indickém Dillí, když tam bylo 47 stupňů. Bylo to rozžhavené městské peklo, v němž se nedalo žít. Všechny klimatizace jely naplno, a tak aspoň ti bohatí mohli existovat relativní pohodě. Bohatých asi bylo dost, takže síť byla přetížená a přerušovali dodávky elektřiny. Když v strašlivém vedru město tak nějak vzdychlo a zhaslo, nebylo to moc příjemné. Ale vzápětí se ozvaly motory: kdo má na klimatizaci, měl i na agregát na výrobu elektřiny. A k vedru se přidal ještě randál motorů a výfukové plyny, které ulice zahalily fialovočerným kouřem. To byl v kostce postoj Indů k otázkách skleníkových plynů. Nelišil se od našeho, jen byl díky většímu vedru výraznější.

V Japonsku prý vyzvali k šetření elektřiny pro klimatizace tím, že se v místnostech bude chladit pouze na 28 stupňů Celsia. A aby to japonští manažeři vydrželi, doporučily jim autority, že by mohli aspoň v dobách veder opustit dress code evropského pánského obleku. Znamenalo by to, že by šéfové museli zaměstnancům povolit odložit sako, případně by se mohli vrátit k tradičnímu japonskému oděvu pro teplé období, který vypadá jako volná košile.

Jestli čekáte řešení otázek skleníkových plynů, žádné nepřijde, protože ho neznám. A navíc - je tu horko.

Přeji krásné léto a nashledanou u dalšího čísla časopisu v září.

Srdečně

šéfredaktorka časopisu Odpady

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down