01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážení čtenáři,

zdá se, že se náš odborný časopis stal bojištěm. Ale není to moje volba, je to důsledek stále se zrychlujícího sledu událostí v oblasti nakládání s odpady. Začalo to, jak jste si jistě všimli, už v minulém čísle, kde se hodně diskutovalo, jestli jsou kolektivní systémy v oblasti zpětného odběru...

zdá se, že se náš odborný časopis stal bojištěm. Ale není to moje volba, je to důsledek stále se zrychlujícího sledu událostí v oblasti nakládání s odpady. Začalo to, jak jste si jistě všimli, už v minulém čísle, kde se hodně diskutovalo, jestli jsou kolektivní systémy v oblasti zpětného odběru elektra monopolní a náhodou nedělají náhodou někde nějakou nezdobu. Mně z toho osobně vychází, že ani ne. To ale nic nemění na tom, že mi stále na mail přicházejí plamenné výzvy s mnoha vykřičníky, které tvrdí opak.


Jak píšeme hned na straně 9, změny se zřejmě chystají i v oblasti obalů. Německá společnost Interseroh oznámila, že hodlá získat autorizaci MŽP pro zpětný odběr obalového odpadu. Chce tedy konkurovat Eko-komu, jehož systém pokrývá 98 % obyvatel. V diskusích s redaktorem HN při zpracovávání textu padala stále stejná otázka: Jak chtějí tu konkurenci realizovat? Nakoupí nové kontejnery a budou je stavět vedle těch současných? Je nová společnost, která má za sebou mocnou německou skupinu Alba, schopna nabídnout takové podmínky, aby k ní přešel významný podíl měst a obcí? Nemám ani tušení a jsem velmi zvědavá na další zprávy. Společnost Interseroh nechce nic konkrétnějšího říct až do doby, kdy podá žádost o autorizaci. To by mělo být někdy v průběhu března, takže vám snad v dubnovém čísle budeme moci přinést podrobnější informace, co nás všechny čeká.

Setrvalé bojůvky pokračují v oblasti energetického využití odpadů. Proto jsme do tohoto čísla připravili přílohu na téma alternativních postupů, které mohou existovat vedle velkých spaloven. Technologie jsou to různé: zplyňování, pyrolýza nebo zařízení, které vypadá jako malá vysoká pec (hezký protimluv). Výrobci alternativního paliva z odpadů říkají, že by jim stačila drobná změna legislativy, která má navíc evropské požehnání.

Karel Belda ze společnosti OZO na konci říká: "Život si cestu najde, potřebujeme jen znát mantinely, v nichž se pohybujeme." Což je to, po čem volají snad všichni odborníci, se kterými jsme v posledním roce mluvila. Tak uvidíme, jestli konečně ministerstvo zabere.

Zatím se radujme, že už snad přichází jaro (i když to valnou část zimy vlastně nevypadalo jinak). A radujme se, že můžeme řešit tak báječné problémy, jako je cizelování systémů nakládání s odpady do ještě větší dokonalosti. Co by za to dali třeba na Ukrajině.

Přeji krásný březen

 

Jarmila Šťastná
šéfredaktorka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down