01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážení čtenáři,

na jednom semináři o využití biomasy se také diskutovalo o možnosti používat jako palivo obilí. Toto téma vzbuzuje obvykle rychlou emociální reakci: jak můžete pálit obilí, vždyť je to Boží dar. V případě beznabohů se většinou ozve: většina světa hladoví a my tu budem pálit obilí, místo abychom je...

na jednom semináři o využití biomasy se také diskutovalo o možnosti používat jako palivo obilí. Toto téma vzbuzuje obvykle rychlou emociální reakci: jak můžete pálit obilí, vždyť je to Boží dar. V případě beznabohů se většinou ozve: většina světa hladoví a my tu budem pálit obilí, místo abychom je nakrmili.

Diskuse byla opravdu zajímavá, a většinou v ní vystupovali zastánci využití obilí jako biomasy ke spalování. Pokusím se vám zde shrnout jejich hlavní argumenty (bez záruky přesnosti).

Za prvé: obilí máme přebytek. V případě potravinářského obilí si farmáři předem nejsou jistí za kolik a zda ho prodají. Naopak při energetickém využití mohou mít předem dohodnuté objemy dodávek, což jim poskytne jistotu. Podpoří se tak zaměstnanost v regionu a venkov se nebude vylidňovat. Za druhé: vlivem počasí často nemá obilí potravinářskou kvalitu. Farmáři musejí hledat odbyt a prodávat za nízké ceny. U paliva na potravinářské kvalitě nezáleží. Za třetí: pěstování energetické biomasy s sebou nese určitá rizika. Jde o plodiny, které u nás nemají tradici, některé jsou invazivní (křídlatka). Budeme se je muset naučit pěstovat tak, aby nedošlo k nepříjemným překvapením. Na zpracování biomasy bude třeba nakoupit také speciální stroje. Naproti tomu obilí farmáři pěstovat umějí a mají odpovídající strojní vybavení. Za čtvrté: obilí je už vlastně v jakýchsi přirozených "peletách", při spalování - na rozdíl od některé biomasy - nepůsobí potíže. Za páté: cena tuny nepotravinářského obilí představuje dnes třetinu ceny dřevěné štěpky.

Argumenty zastánců spalování byly poměrně přesvědčivé. Proto si i já dnes myslím, že by nebylo špatné o této možnosti alespoň uvažovat.

Sama za sebe dodám: odvézt obilí ubohým trpícím někam do Afriky není řešení (kromě přírodních katastrof). Tato praxe spíše místní struktury rozvrací, místo aby jim pomáhala.

Jarmila Šťastná
šéfredaktorka časopisu Odpady

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down