01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážení čtenáři,

vítám vás v roce 2009 a přeji vám do něj co nejvíc zdraví a úspěchů. Taky vám přeju klid a stabilní společenské prostředí, protože to ovlivňuje naše životy víc, než je zdrávo. Žijeme v Evropě, která se snaží sama sebe přetvořit na recyklační společnost. Je to deklarováno v základních materiálech...

vítám vás v roce 2009 a přeji vám do něj co nejvíc zdraví a úspěchů. Taky vám přeju klid a stabilní společenské prostředí, protože to ovlivňuje naše životy víc, než je zdrávo. Žijeme v Evropě, která se snaží sama sebe přetvořit na recyklační společnost. Je to deklarováno v základních materiálech společenstva. Jenže jak ukazuje vývoj v posledních pár měsících, celá naše recyklační společnost do značné míry závisí na tom, jestli se nám ty naše slavné recykláty podaří vyvézt do Číny. Nevím, jestli je to zrovna cíl, který měli zákonodárci na mysli, když k recyklační společnosti zaveleli. Snad si představovali, jak všichni radostně třídíme, a každé malé trošky něčeho užitečného se zmocní šikovné ruce Evropanů, aby z nich vytvořily něco jiného, ještě víc užitečného. A tak pořád dokola, s radostným, politicky korektním evropským úsměvem ve stále čistší Evropě, kde všichni dbají na životní prostředí a Matičku Zemi.

Ve skutečnosti se valná část odpadů nacpe do námořních kontejnerů a odveze do Číny a Indie, kde se recykluje - tu za lepších, tu za horších podmínek (vesměs asi horších). A my jsem na tom vývozu závislí a můžeme si plácat po ramenech, jací jsme ekologové, jen do té doby, dokud Číňani ten náš papír chtějí. Jinak se během pár týdnů zahltíme slisovanými balíky a třídicí linky začnou uvažovat, že zavřou.

Trh s druhotnými surovinami je trh jako každý jiný, a má právo na své výkyvy a sinusoidy. Nicméně by snad měly být připraveny nějaké mechanismy, které by v případě dramatického výkyvu (jako je dnes u papíru) zabezpečily, že se nezačnou hroutit vybudované separační systémy. Učíme lidi deset let třídit a pak jim řekneme: "Sorry, už ten papír nikdo nechce." To je absurdní.

Všeobecně se zdá, že - aspoň v pokročilejších státech - už se lidé třídit naučili. Možná by se teď měla unie zabývat dalším kardinálním problémem, a to, co s vyseparovanými materiály. Poslat je v kontejneru někam pryč, aby je někdo mnohem chudší a podvyživenější přehrabal a využil, to mi připadá nemravné.

Přeji vám úspěšný rok 2009

 

Jarmila Šťastná

šéfredaktorka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down