nedávno proběhlo diskusní setkání na téma energetické bezpečnosti a cesty k jejímu dosažení. Uspořádalo ho Centrum pro ekonomii a politiku ("think tank" založený Václavem Klausem). Diskuse se samozřejmě dotkla i úspor a alternativních zdrojů energie. Člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík...
nedávno proběhlo diskusní setkání na téma energetické bezpečnosti a cesty k jejímu dosažení. Uspořádalo ho Centrum pro ekonomii a politiku ("think tank" založený Václavem Klausem). Diskuse se samozřejmě dotkla i úspor a alternativních zdrojů energie. Člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík zpochybnil státní podporu energetických úspor: "K úsporám, které mají ekonomický smysl, nemusí stát nikoho nutit, ani je podporovat. Jsou-li ospravedlnitelné, lidé si je zavedou sami." Nevyjádřil se ani pro podporu budování netradičních zdrojů energie. "Podpora alternativních zdrojů je mylná, protože se tím podporují nezralé technologie. Výroba elektřiny ze slunce je desetkrát dražší než jiné způsoby. Má smysl podporovat vědu a výzkum, ale rozhodně ne zavádění neověřených technologií do praxe." Pokud stát cíleně podporuje určité technologie nebo postupy na úkor jiných, vytváří tím podle Tomšíka netržně řízený mix energetiky, který podléhá ideologickým hlediskům a odrazuje investory.
Z diskuse vyplynulo, že energetická bezpečnost je představa sice krásná, ale velmi nákladná a téměř nedosažitelná. Chceme-li žít stejně jako dosud, budeme i v budoucnu závislí na dovozech energie. Je však třeba energetický mix nakombinovat tak, abychom se nestali rukojmími dodavatelů energií, jako se to stalo nedávno například Slovensku. Václav Bartuška, velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost, upozornil: "Náš kontinent má velmi příjemný životní styl, ale kvůli energii je velmi zranitelný. Musíme si uvědomit, že náš model života v demokracii není ve světě jediný. V mnoha zemích světa je vlastně přijatelnější model, kterých bych označil jako rusko-čínský."
Nebudeme-li chtít přijmout takový model, musíme pro to něco udělat: "Ti, kteří mají ropu, jsou stále sebevědomější. Brzy nebudou chtít jen peníze, ale taky něco navíc. Budeme-li využívat více zdrojů energie od různých dodavatelů, umožní nám to podobným tlakům lépe odolávat" uzavřel.
Krásný únor plný energie přeje
Jarmila Šťastná,
šéfredaktorka