01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážení čtenáři,

program Zelená úsporám, který mohutně propaguje ministr Bursík, by měl v nejbližších letech nalít do zateplování a obnovitelných zdrojů kolem 25 miliard korun. Podle zprávy Ministerstva životního prostředí se tím ušetří zhruba milion tun hnědého uhlí, a tedy se nevypustí do vzduchu zhruba stejně...

program Zelená úsporám, který mohutně propaguje ministr Bursík, by měl v nejbližších letech nalít do zateplování a obnovitelných zdrojů kolem 25 miliard korun. Podle zprávy Ministerstva životního prostředí se tím ušetří zhruba milion tun hnědého uhlí, a tedy se nevypustí do vzduchu zhruba stejně skleníkových plynů. Nedalo by se to udělat efektivněji?

Ročně se v České republice skládkuje kolem dvou mil. tun směsného komunálního odpadu. Tento odpad má výhřevnost hnědého uhlí a dal by se energeticky využít - tj. spálit a vyrobit z něj elektřinu a teplo. Ušetřily by se dva miliony mil tun uhlí, a tedy by se nevypustilo kolem 2 mil. tun CO2, diverzifikovaly by se zdroje energie. Nerozšiřovaly by se skládky, které jsou producenty metanu, který je jako skleníkový plyn daleko horší než oxid uhličitý. Nemá smysl všechny výhody vypočítávat, všichni je známe.

Investiční náklady na zařízení pro energetické využití odpadů (tzv. spalovnu) jsou kolem 5 miliard korun. Za těch 25 miliard, co má bývalý ministr Bursík k dispozici, by se jich tedy vybudovalo pět. Přínos ve skleníkových plynech by však byl dvojnásobný! Navíc by se vyrobila energie, kterou potřebujeme, ve velmi čistém provozu. A výstavbu spaloven u nás by mohla vydatně podpořit EU ze svých fondů, takže by Bursíkovi možná ještě pár miliard zůstalo.

Místo toho jsme vyzýváni k stále většímu třídění, aniž by kdy úředníci připustili, že má své ekonomické i ekologické meze, a skládky perfektně prosperují. Za pár let je ale budeme potřebovat a možná by bylo dobré, aby si ministr pár miliard dal stranou. Je známo, že na nekvalitně opravených domech začnou po pár letech venkovní izolace plesnivět a musejí se sundat a nahradit jinými. Použité izolace prakticky nejde recyklovat a tak končí tento objemný odpad na skládkách. Možná že tak vznikne něco jako odpadové perpetuum mobile: stát zaplatí izolace, ty se po pár letech sundají, odvezou na skládku, tam se zaplatí poplatky (možná zvýšené podle nového zákona o odpadech), část z nich se vrací státu, z nich se budou dotovat izolace - a tak pořád dokola. Ale ne, určitě ne, dělám si legraci.

Jarmila Šťastná

šéfredaktorka časopisu Odpady

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down