01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vážení čtenáři,

v dnešním časopise se věnujeme hodně komunálnímu odpadu - v článku o třídění ve Slovinsku ještě doznívají rozbouřené vody kolem společnosti Interseroh (jejich žádost o autorizaci na obalovou společnost je stále ještě na MŽP a zatím nevíme, jak to dopadne). Zařadili jsme však taky materiál Milana...

v dnešním časopise se věnujeme hodně komunálnímu odpadu - v článku o třídění ve Slovinsku ještě doznívají rozbouřené vody kolem společnosti Interseroh (jejich žádost o autorizaci na obalovou společnost je stále ještě na MŽP a zatím nevíme, jak to dopadne).

Zařadili jsme však taky materiál Milana Havla ze sdružení Arnika, který dosáhl naprosto neuvěřitelného omezení vzniku svých vlastních odpadů. Je velmi poučné si to přečíst. Mimo jiné dokázal podle svých přepočtů vyprodukovat pouze 2 kg směsného odpadu za rok. Jeho celková produkce (včetně využitelných složek a bioodpadu) dosáhla zhruba 40 kg - a to je v Česku produkce přibližně 300 kg na obyvatele a rok.


Vychází mi z toho, že na předcházení vzniku odpadů musíte být zřejmě hodně zaměstnaný single muž, vegetarián (aby se daly odpady z kuchyně kompostovat), preferující jednoduchý životní styl, který má minimum věcí a vše se snaží opravovat nebo používat opakovaně.

Není nejmenších pochyb, že jednoduchý životní styl je jednoznačně nejlepší způsob jak reagovat na přesycenost dnešní společnosti. Bohužel lidí s takovým přesvědčením je poměrně málo a opravdu nevím jak zapůsobit na ostatní, aby opustili řízky a nakupování.

Trošku mi to připomíná jakousi dávnou zprávu o velikosti ekologické stopy, z níž vyplynulo, že na hodnotě kolem jedničky (tedy odpovídající) jsou země jako Kamerun, Kambodža, Rwanda, Tádžikistán nebo Kongo (taky kupodivu Indie). A vůbec nejmenší vliv na životní prostředí měly Afgánistán, Bangladéš a Východní Timor. Nejsem si jistá, že bych v těchto zemích chtěla bydlet, byť by mě hřálo vědomí, že má ekologická stopa je minimální.

Vypadá to tak, že odpovídající ekologickou stopu mají jen ti, kdo žijí ze svých políček, nemusejí topit a jedí banány (jak jsou na tom se školami a lékařskou péčí?). Každá další lidská aktivita už, zdá se, ekologickou stopu hrubě zhoršuje. A s odpady to bude podobné.

Přeji vám krásný červen

 

Jarmila Šťastná
šéfredaktorka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down