končí nám rok 2009. Asi je třeba bilancovat, dát si předsevzetí a udělat výhled do budoucna. V našem časopise jsme to již udělali. Došli jsme k závěru, že časopis vychází již několik let ve stále stejné podobě, která už poněkud zastarává, a chtělo by to něco novějšího, barevnějšího, vzdušnějšího......
končí nám rok 2009. Asi je třeba bilancovat, dát si předsevzetí a udělat výhled do budoucna. V našem časopise jsme to již udělali. Došli jsme k závěru, že časopis vychází již několik let ve stále stejné podobě, která už poněkud zastarává, a chtělo by to něco novějšího, barevnějšího, vzdušnějšího...
Výsledkem našich úvah je, že toto číslo časopisu je poslední ve staré podobě. Od ledna roku 2010 budou Odpady mnohem krásnější: časopis bude celý barevný a bude mít mnohem modernější, zajímavější grafiku.
Také v obsahu se budeme snažit přinést nové věci. Některé z nich jsem začali už letos v létě. Příloha, v níž se každý měsíc blíže podíváme na jednotlivé skupiny odpadů podle Katalogu, byla vlídně přijata a budeme v ní pokračovat, dokud nepadneme vysílením u skupiny 20.
Další nové prvky a rubriky najdete v příštím čísle. Bude to takový poněkud opožděný Ježíšek pro všechny odpadáře, u kterého je zachován moment překvapení. Nicméně doufáme, že se vám změny v časopise budou líbit a Odpady zůstanou vaším oblíbeným odborným periodikem.
V tomto, posledním černobílém čísle přinášíme jako téma otázku použití biodegradabilních plastů pro obaly. Samotné téma však černobílé není. Autor Marek Koutný trefně připomíná, že za fólie, povalující se v přírodě, si mohou lidé sami. Zabudování "rozpadu" do jejich struktury omezí tento negativní vliv, ale zároveň je rozptýlí po "planetární skládce", jak výstižně říká další autor, František Tichý.
Ani řízený rozpad totiž není bez problémů. Dostala jsem vzorek takového biodegradabilního pytlíku, který se na kompostu za pár měsíců skutečně zodpovědně rozpadl na kousky asi tak 4x4 cm. Ty se větrem vesele rozletěly do světa a ještě po několika dalších měsících jsme je s klením sbírali po celé zahradě. Bude to asi problém objemů. Kompostárny, které zpracovávají městské bioodpady shromážděné do biodegradabilních pytlíků, nemohly předat žádnou zkušenost s jejich zpracováním. Těch pytlíků bylo totiž v surovině tak málo, že je ani nezaznamenali.
Přeji Vám krásné Vánoce a úspěšný start do Nového roku
Jarmila Šťastná
šéfredaktorka