Vážení čtenáři, tímto číslem uzavíráme jedenáctý ročník časopisu Odpady. Pro odpadové hospodářství to byl rok naplněný prací. Podařilo se dokončit a schválit nový zákon o odpadech, který je již kompatibilní s legislativou Evropské unie. V okamžiku, kdy připravujeme toto číslo, je v Senátu ČR...
Vážení čtenáři,
tímto číslem uzavíráme jedenáctý ročník časopisu Odpady.
Pro odpadové hospodářství to byl rok naplněný prací. Podařilo se dokončit a schválit nový zákon o odpadech, který je již kompatibilní s legislativou Evropské unie.
V okamžiku, kdy připravujeme toto číslo, je v Senátu ČR připraven k projednávání také zákon o obalech, a můžeme předpokládat, že i on projde úspěšně legislativním procesem. Dokonce jsou vesměs připraveny i vyhlášky k zákonu o odpadech, což se u zákona č. 125/97 Sb. nepodařilo (jistě si všichni pamatujeme tu kafkovskou situaci, kdy byly na Silvestra hotovy vyhlášky, které měly od následujícího dne začít platit).
Nevyhnuli jsem se samozřejmě mnoha problémům. O některých ustanovením nové legislativy se vedou vášnivé, a někdy rozhořčené diskuze. Mnohé se dalo udělat lépe, rychleji, jednodušeji a průhledněji, o tom není pochyb. Nicméně můžeme říci, že v legislativě se v našem oboru blýská na lepší časy.
Také v praxi lze zaznamenat mnoho změn. V podnikatelské sféře pokračuje stabilizace firem, která obvykle znamená, že malé firmy jsou pohlcovány většími. Zaznamenáváme intenzívní zájem nadnárodních společností o působení v oblasti českého odpadového hospodářství.
Díky dvouletému působení společnosti EKO-KOM, a. s., se rozvíjejí separační systémy ve městech a obcích a stávají se významnějším zdrojem vyseparovaného odpadu, a tedy druhotných surovin. Také u ostatních komodit s povinností zpětného odběru vidíme aktivitu zainteresovaných společností a firem.
Recyklační průmysl se, stejně jako v Evropě, postupně stává významným průmyslovým odvětvím. Je to možné pozorovat i na našem časopise - informace o recyklačních technologiích (ať jako vědecké studie nebo jako provozované technologie) tvoří značnou část jeho obsahu. Je sice stále nesmírně obtížné prosadit novou technologii a zabezpečit její ekonomické fungování, na příkladu recyklace PET lahví však můžeme vidět, že to skutečně proveditelné je, a to i bez podpory státu.
Máme totiž velké zdroje energie - a to je úpornost podnikatelů, kteří chtějí prosadit svůj záměr nebo aktivitu, a pracovitost starostů, prosazujících kvalitní systémy odpadového hospodářství. Nacházíme i úředníky, kteří nejsou překážkou, ale naopak motorem rozvoje.
Ano, jsem vědomě a záměrně optimistická. V naší zemi se pozitivní myšlení a optimismus nenosí. Normální je remcat a nadávat. Ale dovolme si být kladně naladěni aspoň jednou za čas. Myslím, že můžeme uzavřít tento rok s přesvědčením, že to "hnulo", i když pomalu a s obtížemi. Ano, odpadové hospodářství u nás se dostává na evropskou standardní úroveň.
Krásné vánoce přeje
Jarmila Šťastná,
šéfredaktorka časopisu