V ulicích narůstá počet vyhozených vánočních stromků

Kompletně odstrojené vánoční stromky mohou lidé odložit vedle veřejně přístupných nádob na směsný nebo tříděný odpad, nebo je vhodit do velkých kontejnerů na bioodpad, případně odevzdat na sběrný dvůr. Pokud je průměr kmene stromku větší než 5 cm, doporučují pracovníci technických služeb stromek rozřezat na menší, přibližně metrové kusy kvůli lisovacím lopatám popelářských vozů. Některá města či obce v tyto dny také přistavují speciální kontejnery nebo určují konkrétní místa pro odkládání vánočních stromků.

„Je důležité si uvědomit, že vánoční stromek by neměl být nikdy vhazován přímo do popelnice, protože by se tím zaplnila celá nádoba a znemožnilo se tak její další užívání“, doplnil Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko, který provozuje aplikaci www.KAMsNIM.cz. V té lidé najdou například sběrné dvory nebo další místa, kde se dá správným způsobem zbavit odpadu i nepotřebných věcí.
Města sebrané vánoční stromky ve většině případů štěpkují a použijí jako palivo nebo do kompostu. Proto je důležité, aby byly ze stromků odstraněny všechny ozdoby a háčky. Stromky by také neměly být svázané ani zabalené do kartonů či fólie. Ztížilo by to jejich následné štěpkování.
Jak alternativně naložit s vánočním stromkem?
I když by se mohlo zdát, že by zvířatům například v ZOO mohly vánoční stromky posloužit jako krmení, ve skutečnosti zoologické zahrady přijímají pouze stromky od prodejců, kteří je nedokáží v době Vánoc prodat. Použité vánoční stromky totiž mohou obsahovat zbytky ozdob, háčky nebo stopy chemikálií, což by mohlo zvířatům ublížit.
Jednodušším řešením je využít vánoční stromek (dostatečně suchý) ve svém vlastním kotli nebo krbu.
Méně zažitým, ale přitom ekologičtějším řešením je pak vánoční stromek seštěpkovat a využít jej v domácím kompostu.
Oblíbenou alternativou k živým vánočním stromkům jsou stromky umělé. Jenže i ty jednou doslouží a přijde čas na jejich výměnu. „Pokud se vám tedy zdá, že váš umělý stromek je už příliš vypelichaný, může být komplikované se rozhodnout, kam s ním. Umělé stromky nepatří do kontejnerů na tříděný ani směsný odpad. Pokud chcete umělý vánoční stromek ekologicky zlikvidovat, měli byste ho odvézt do sběrného dvora,“ upozorňují tvůrci aplikace www.KAMsNIM.cz
Udržitelnou variantou jsou živé stromky
Stále populárnější alternativou je pořídit si živý vánoční stromeček v květináči. Průkopníkem jedliček v květináři je u nás například ekologická nezisková organizace Rezekvítek, která koordinuje jejich prodej a následnou výsadbu už více než 20 let. Je však nutné si uvědomit, že stromky nesnášejí náhlé teplotní změny, takže je třeba je postupně připravovat na přechod z mrazivých podmínek do tepla obývacího pokoje. Je důležité nechat stromek v teple maximálně po dobu čtyř dnů, jinak může uhynout. Péče o vánoční stromeček v květináči zahrnuje klasické rosení a zalévání jednou za dva dny. Po skončení Vánoc pak pomalu přivykněte stromek zpět na chladnější podmínky a posléze jej vraťte na původní místo.
Odstrojený stromek můžete ponechat v květináči až do příštího roku, nebo ho na jaře zasadit na zahradu. Také jej na jaře můžete vysadit v rámci oblíbeného komunitního sázení.
Jak lze ještě pomoci přírodě
Spolek Ukliďme Česko krom provozování odpadové aplikace www.KAMsNIM.cz a popularizačních projektů jako je www.EKOkalendar.cz každoročně organizuje tisíce dobrovolnických úklidů černých skládek a nepořádku z naší přírody, měst a obcí. Hlavní úklidový den letošního jubilejního 10. ročníku akce připadá na sobotu 1. dubna. Organizátoři i dobrovolníci si již nyní mohou své úklidy registrovat na www.uklidmecesko.cz.*
-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down