Ve finále soutěže EIT Jumpstarter, která vyhlásila sedm nejslibnějších start-upů, uspěly ve svých kategoriích dvě české firmy. Nano Pure Precision vyhrála se svým řešením u nanočástic. RoboTwin se zaměřuje na zefektivnění automatizace specializovaných úkonů pomocí inteligentní výuky robotů.
Nano Pure Precision se zaměřuje na jeden z hlavních problémů výzkumu souvisejícího s nanovědou, zkřížené chemické účinky, které vznikají v důsledku rozsáhlého odpadu obklopujícího povrch komerčně dostupných nanočástic. Nano-Pure v reakci na tuto skutečnost využívá laserovou technologii, která mu umožňuje produkovat vysoce kvalitní nanočástice jakéhokoli prvku s bezodpadovým povrchem.
RoboTwin provádí automatizaci na základě snímání pohybu a napodobování. Jde o soubor hardwaru a softwaru, který sleduje pohyb pracovníka, získává jeho know-how a automaticky generuje optimální programy robota. RoboTwin tak představuje řešení, které vyhovují potřebám malých a středních výrobců a uspěje i tam, kde běžná automatizace selhává.
Cílem programu EIT Jumpstarter je pomoci mladým inovátorům z rozvíjejících se regionů EU (ČR, Kypr, Estonsko, Itálie, Lotyšsko, Malta, Severní Makedonie, Polsko, Portugalsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Turecko) a proměnit jejich vědecké nápady a objevy v úspěšný byznys. Vítězové soutěže byli vybráni v sedmi kategoriích, a to zdraví, potraviny, suroviny, energie, městská mobilita, výroba a Nový evropský Bauhaus (zaměřený na udržitelný a inkluzivní životní prostor).*
-čtk-