01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Itálii se nakládání s odpady na severu a na jihu země výrazně liší

Itálie patří mezi největší státy Evropské unie. V této zemi o rozloze přibližně 300 tisíc km2 žije nyní přes 60,4 milionů obyvatel. S těmi vysokými čísly souvisí i vysoká produkce odpadů, která je navyšována ještě turistickým ruchem.

Situace v italském odpadovém hospodářství je v některých ohledech nepříznivě ovlivňována dlouhodobými místními poměry způsobenými hospodářskými rozdíly mezi "bohatým" severem a "chudým" jihem. Evropsky nadstandardní výsledky na severu jsou často mařeny krizí na jihu, doplněnou rozdílnou mentalitou lidí a nechvalně proslulými praktikami zločineckých organizací.

PRODUKCE A ODDĚLENÝ SBĚR

Itálie je administrativně tvořena 20 kraji (regiony) a 110 provinciemi. Celková produkce komunálních odpadů v roce 2008 byla 32 471 591 tun. Tento stav je více méně stabilní, v letech 2004-2007 byla vyprodukována obdobná množství odpadů. Produkce odpadu přepočtená na obyvatele a rok představovala v roce 2008 celkem 541 kg (hodnota je opět v průběhu posledních let stabilní). Nenarůstající stav vyprodukovaného odpadu je připisován různým faktorům: sociálně ekonomickým indikátorům (hrubý domácí produkt, výdaje domácností), ale i legislativní úpravě, která stanovila a později omezila pravidla pro možnost zařazení speciálních odpadů mezi odpady komunální.

Oddělený sběr komunálních odpadů v Itálii, podobně jako v jiných evropských zemích, každoročně narůstá. Na celostátní úrovni bylo v roce 2008 odděleně sebráno 30,6 % z celkové produkce komunálních odpadů (v roce 2007 to bylo 27,5 % odpadů). Doposud však nebyl dosažen cíl stanovený italskou legislativou (Legislativní dekret 152/2006 a zákon č. 296/2006), podle kterého mělo být k 31. 12. 2008 odděleně sebráno 45 % celkového množství odpadů.

Situace je velmi proměnlivá s ohledem na jednotlivé geografické makro oblasti (sever, střed a jih země). Zatímco je na severu Itálie legislativou stanovený cíl 45 % odděleného sběru dosahován (přesně ve výši 45,5%), celkové výsledky jsou mařeny situací ve střední části země (odděleně sebráno 22,9 % odpadu) a zejména pak na jihu (14,7 %). Tato situace má dlouhodobý charakter. Při přepočtu množství odděleného komunálního odpadu na obyvatele jsou hodnoty následující: národní roční průměr v roce 2008 představoval 165 kg/obyv., přičemž v severní Itálii je to 246 kg/rok, ve střední části země 142 kg/rok a přibližně 73 kg/rok na jihu. Mezi regiony, kde oddělený sběr přesahuje 45 % z celkové produkce odpadů, patří dlouhodobě severní Piemonte (Turín), Benátsko (Benátky), Lombardie (Milán). Ani deseti procent nedosahuje Sicílie (Palermo) nebo Basilicata (Potenza).

Největší podíl na odděleně sebraném odpadu představuje frakce organická, následována papírem, sklem, dřevem, plastem, kovem a dalšími. Mezi roky 2007 a 2008 narostl podíl organické frakce o více než 14 %, na celonárodní úrovni je hodnota sběru tohoto druhu odpadu 56 kg/obyvatele za rok (oproti původním 49 kg/obyvatele v roce 2007). V roce 2008 tak bylo v zařízeních ke kompostování a anaerobní digesci zpracováno přibližně 3,1 milionů tun organických odpadů (uvedená hodnota odpovídá hodnotě odděleného sběru této frakce).

Hodnoty produkce odpadů jsou obecně vyšší ve větších městech, což je dáno zejména turistickým ruchem. V turisticky atraktivních městech činí roční produkce odpadů v průměru 623 kg/obyvatele.

KOMPOSTOVÁNÍ A MECHANICKO-BIOLOGICKÁ ÚPRAVA

Italská zařízení na kompostování odpadů zpracovala v roce 2008 přibližně 3,4 milionů tun odpadů, což je o 6,6 % více oproti předchozímu roku. Povolení ke kompostování mělo v roce 2008 celkem 290 provozoven s celkovou kapacitou kolem 6,6 miliónů tun odpadů Necelá polovina těchto zařízení je malá, zpracovává méně než 1000 tun odpadů ročně. Složení kompostovaných odpadů je následující: 43,2 % představuje oddělená organická frakce, 35 % zeleň, 14,4 % kaly a zbylých 7,4 % pochází z agroprůmyslu. Množství odděleně sebrané organické frakce komunálních odpadů každoročně narůstá.

Itálie patří mezi země s největším podílem odpadů zpracovaných mechanicko-biologickou úpravou v Evro-pě i na světě. V roce 2008 bylo tímto způsobem zpracováno necelých 8,4 milionů tun odpadů. V uvedeném roce bylo v Itálii 131 MBÚ zařízení, z toho v provozu 125 s celkovou povolenou kapacitu více než 14,3 milionů tun odpadů. I v tomto případě je největší počet zařízení umístěn v severní části země. Přibližně 56,1 % (okolo 4 milionů tun) zpracovaných (upravených) odpadů je uloženo na skládkách, asi 15,4 % (odpovídající 1 milionu tun) je spáleno ve spalovacích zařízeních (z toho polovina jako alternativní palivo, CDR), 4,9 % (přes 349 tisíc tun) představuje biostabilizát určený ke krytí skládek, 3,3 % (přes 235 tisíc tun, především CDR) je využito ve výrobních zařízeních k výrobě energie, 2,3 % (přes 164 tisíc tun) představují kovy určené k materiálovému využití.

Legislativa stanovuje požadavky na zařízení, které palivo CDR vyrábějí, na vlastnosti paliva (obsažené složky, minimální výhřevnost ad.) i na režim spalování. Palivo z odpadů zůstává od počátku své produkce až do jeho využití (spálení) v režimu odpadových předpisů. Pro výrobu CDR má povolení 64 zařízení s celkovou výrobní kapacitou 6,7 milionů tun. V provozu je 40 zařízení, která vyrobí za rok 862 tis. tun paliva.

SPALOVÁNÍ A SKLÁDKOVÁNÍ

Mezi hlavní způsoby nakládání s italskými odpady patří skládkování a spalování (s větší či menší formou energetického využití). V roce 2008 bylo v Itálii 49 zařízení ke spalování odpadů (převážně na severu). Od roku 2000 nepřekročil celkový počet zařízení ke spalování odpadů počet 50, přestože celkové množství spálených odpadů vzrostlo na dvojnásobek (z 2,236 mil. tun v roce 2000 na 4,137 mil. tun v roce 2008). Nárůst množství spáleného odpadu je dán i nárůstem zbytkového odpadu zpracovaného v CDR.

Většina zařízení ke spalování odpadů jsou vybavena systémy využití elektrické energie (vyrobeno téměř 2 mil. MWh elektrické energie). Spalovací zařízení vybavená kogeneračními cykly s výrobou elektrické i tepelné energie spálila přibližně 1,7 miliónů tun odpadů a vyrobila necelých 1,2 miliónů MWh elektrické energie a 937 tisíc MW tepelné energie.

Necelá polovina italských komunálních odpadů je odstraněna na skládkách. Jejich počet na italském území v posledních letech klesá. Je to dáno především přísnými požadavky, které vyplývají z evropské legislativy a především z nové právní úpravy přijaté v roce 2003. Zatímco počet (legálních) skládek komunálních odpadů byl 474 v roce 2003, v roce 2008 je tento počet 244.

Na skládkách bylo v roce 2008 uloženo necelých 16 milionů tun komunálních odpadů. Zatímco severní region Lombardie odstraňuje na skládkách pouze 8 % své celkové produkce odpadů, v jižních regionech je tímto způsobem nakládáno průměrně až s 80 % komunálních odpadů, na Sicílii téměř 90 %. Hodnota celkového množství skládkovaných komunálních odpadů má nicméně mírně klesající tendenci, což je připisováno nárůstu a využití odděleně sebraných odpadů, ale i poklesu produkovaného odpadu v důsledku snížení spotřeby domácností během hospodářské krize.

Data použitá v článku pocházejí ze zprávy o nakládání s odpady (Rapporto Rifiuti) na území Itálie publikované v březnu 2010, obsahující aktualizovaná a oficiální data ke konci roku 2008. Zprávu publikuje italský Institut pro ochranu a výzkum životního prostředí ISPRA (Istituto Superiore per la Protezione e la Ricerca Ambientale).

 

Mgr. Veronika Tomášková

Zařízení na mechanicko-biologickou úpravu odpadů v obci Villafalletto (region Piemonte), s kapacitou 70 000 tun odpadu/rok (zdroj: www.ecodeco.it).

Spalovna odpadů s jejich energetickým využitím v městě Corteolona (Pavia) (zdroj: www.ecodeco.it).

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down