V Horním Hričově nedaleko Žiliny uvedli do provozu unikátní technologické zařízení v tamním Centru využití odpadů. Jde tak o první kompletní technologii pro mechanicko-biologickou úpravu odpadů v zemi, uvedl slovenský resort životního prostředí.
Linkou vytříděná biologická složka projde kompostovacím a fermentovacím procesem, tedy stabilizací, v uzavřených boxech. Následně se zbylý odpad bezpečně uloží na skládku. Díky tomu se z odpadu neuvolňují nebezpečné plyny.
Ve středisku v Hričově se také díky optické lince automatizovaně třídí plasty a papíry. Ty se následně využívají pro výrobu tuhých alternativních paliv. „Regiony, které mají takto vyřešené zpracování směsného komunálního odpadu, nemají důvod budovat spalovny komunálního odpadu,“ řekl státní tajemník tamního Ministerstva životního prostředí Juraj Smatana.
Společnost T + T S.p.A., která zprovoznila zařízení v Hričově, zajišťuje služby odpadového hospodářství pro 350 tisíc lidí v Žilinském, Banskobystrickém a Trenčínském kraji. Také provozuje více zařízení na využití a třídění odpadu a výrobou tuhého alternativního paliva.
Koncem června získal slovenský resort životního prostředí podporu poslanců, kteří v prvním čtení schválili novelu zákona o odpadech, upřednostňující třídění a recyklaci odpadů před jejich spalováním. Novela mimo jiné také zakazuje spalování odpadu, který může být využitý jiným způsobem a také skládkování potravinového odpadu z velkoobchodních a maloobchodních provozů. Od prvního července navíc musejí slovenské samosprávy povinně zajišťovat třídění kuchyňského odpadu z domácnosti.
-red-*