V Herálci budou vyrábět biometan pro jihlavskou hromadnou dopravu

Biometan bude vyrábět stanice, kterou společně provozují farma Herálec u Humpolce a  investiční společnost SUR LIE. Vyrobený bioCNG by měla dodávat k pohonu autobusů městské hromadné dopravy v Jihlavě.

Stanice od roku 2012 produkuje ekologickou elektřinu a také teplo, které je dále účelně využíváno v navazující potravinářské výrobě. Nově se tam rozhodli produkovat také biometan, který má vlastnosti zemního plynu. Bude vyráběn z lokální herálecké biomasy a stlačený do vysokotlakých lahví bude v podobě BioCNG využíván k pohonu autobusů městské hromadné dopravy v Jihlavě.

„Herálec patří v České republice k pionýrům úpravy bioplynu na biometan/BioCNG, dlouhodobé zkušenosti v širokém měřítku u nás prakticky neexistují“, říká manažer bioplynové stanice Ondřej Malinovský. „Naši bioplynku jsme dlouho ladili do nynější vysoké výkonnosti. Farmaření také věnujeme mimořádnou péči, a proto je pro nás důležité, aby i biometanová technologie perfektně fungovala. Výběrové řízení na dodavatele technologie upgradu bioplynu vyhrála firma Prodeval. Přepravní zásobníky biometanu a plnící a výdejní zařízení BioCNG pak dodá společnost ADAST," dodal.

Fermentací biomasy vzniká ve fermentační nádrži bioplyn, který bude pomocí technologie upraven na biometan. Jádrem technologie je jednotka membránové separace s polymerovými membránami. Ty mají podobu tisíců drobných stébel, uložených podélně v kovovém válci, do kterého je z jedné strany vtláčen bioplyn. V dutém stéblu se oddělují molekuly oxidu uhličitého a metanu. Výhodou této technologie je její vysoká účinnost, která je vyšší než 99,3 %. Konkrétně v Herálci musí být jednotka schopna zpracovat 105 - 210 Nm3 bioplynu za hodinu a vyrobit biometan s obsahem metanu více než 95 %.*

-red-

Foto: Prodeval

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down