Na brněnském výstavišti vrcholí přípravy na novou veletržní sezónu. Ve dnech 20. - 24. dubna obsadí areál BVV Stavební veletrhy Brno. V tomto roce se pod hlavičkou stavebnictví představí pět výstavních celků.
K tradičním "značkám" komplexu Stavebních veletrhů, kterými jsou veletrhy IBF (mezinárodní stavební veletrh), SHK Brno (veletrh technických zařízení budov) a URBIS (Fórum investičních příležitostí, veletrh pro města a obce) se přidají další dva.
V novém, jarním termínu se ke stavařům přidává veletrh životního prostředí ENVIBRNO. Skutečnou premiérou bude veletrh ELEKTRO, věnovaný elektroinstalacím a osvětlovací technice. Samostatný veletržní projekt vzniká zejména proto, že elektroinstalace včetně zabezpečovacích a signálních zařízení činí v objemu rozpočtových nákladů stavby mnohdy až 20 %, a je to obor dosud poněkud opomíjený. Šestici veletržních projektů doplní mezinárodní veletrh pro řemesla New SIMET, jehož expozice se bude nacházet v pavilonu H.
Za osm let své existence se Stavební veletrhy staly co do obsazené čisté výstavní plochy druhým největším veletržním projektem v ČR a v počtu návštěvníků jsou mezi prvními pěti. Staly se dnes uznávaným, vysoce odborným veletrhem středoevropského regionu. Loňského ročníku se zúčastnilo 1419 vystavovatelů z 21 zemí, rekordní byla i návštěva 96 000 návštěvníků z 37 zemí. Na nadcházejícím ročníku chtějí pořadatelé zaútočit na magickou hranici sta tisíc návštěvníků.
Doprovodný program
V předvečer veletrhů zopakují organizátoři akci z minulého roku - ouverturu pro odbornou veřejnost. Letos jsou zváni všichni příznivci architektonických památek. Setkání "Památky, památkáři, inženýři a architekti" symbolicky proběhne v historické budově funkcionalistického Pavilonu Brno dne 19. dubna.
Mezinárodní konference Evropské stavební fórum Brno 2004 bude letos soustředěna na setkání zástupců vysokých stavebních škol z celé Evropy. Souběžnou akcí bude setkání studentských delegací evropských stavebních fakult nazvané "BauFak", které má již několikaletou tradici v německy mluvících zemích. Mezinárodní sympozium Mosty pořádané ve dnech 22. a 23. dubna seznamuje s nejnovějšími poznatky z oblasti mostní tematiky nejen z České republiky, ale i zahraničí. Dne 21. dubna se v rámci doprovodného programu SHK BRNO uskuteční konference nazvaná Technická zařízení budov ve 21. století. Příspěvky odborníků by měly představit danou tematiku v kontextu blížícího se vstupu do EU. Na 21. dubna se chystá Konference o inteligentních budovách, která představí hlavní tematiku premiérového veletrhu ELEKTRO, tj. propojení elektrooborů se stavebnictvím. Pořadatelem konference je společnost GITY. Dne 22. 4. se uskuteční odborný doprovodný program k veletrhu Elektro na téma Osvětlení a nová norma v praxi. K tradičním akcím Stavebních veletrhů Brno pak patří vyhlášení výsledků soutěže Stavba Jihomoravského kraje a udělení Zlatých medailí nejlepším exponátům veletrhů IBF, SHK BRNO a nově i ELEKTRO. Jako každý rok bude také udělena cena odborných novinářů.
Envikongres 2004
Na dny 20. až 23. dubna je naplánován Envikongres 2004 na téma "IPPC a nejlepší dostupné techniky ve střední Evropě". Setkání zástupců Ministerstva životního prostředí, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zemědělství ČR s odborníky a zahraničními hosty by mělo mj. přiblížit nové směrnice pro ochranu životního prostředí. Jednání kongresu je rozděleno do více programových celků:
Nové výzvy průmyslu: energetická řízení a obchodování s emisemi (Ing. Vladimír Dobeš, M.Sc., České centrum pro energetické řízení EMPRESS).
Plenární zasedání s vystoupením ministrů (zástupců) životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství, zahraničních hostů (zkušenosti z IPPC v členských a nově vstupujících zemích EU), vystoupení zástupců Fóra pro výměnu informaci o nejlepších dostupných technikách, Agentury integrované prevence a Českého ekologického manažerského centra.
Techniky pro čištění a úpravu vod (Ing. Oldřich Šamal, Asociace čistírenských expertů). . Zemědělství a potravinářský průmysl (Prof. Ing. Jan Mareček, DrSc., MZLU)
Energetika (Ing. Bohuslav Moucha, CEMC).
Nakládání s odpady (Prof. RNDr. Jiří Hřebíček, CSc., ECO-Management).
Výroba a zpracování kovů (Ing. Vladimír Toman, Hutnictví železa, a. s.).
Ostatní průmysl (Ing. Josef Zbořil).
Chemický průmysl (Ing. Vladimír Novotný, Unipetrol, a. s.).
Zpracování nerostů (Ing. Jaroslava Ledererová,CSc., Výzkumný ústav staveních hmot, a. s., Brno).
V průběhu jednání v sekcích se mohou účastníci setkat se členy 14. zasedání Evropského fóra pro výměnu informací o nejlepších dostupných technikách (2. a 3. den) a Česko-slovenského workshopu na téma Nástroje pro řízení odpadového hospodářství (2. den). Tyto dvě akce se jako neveřejné rovněž konají v průběhu veletrhu ENVIBRNO.