Čistírna odpadních vod v České Lípě úspěšně testuje výrobu biopaliva z kalových plynů. Vyrobený plyn totiž obsahuje přes 90 % metanu a může být alternativou ke stlačenému zemnímu plynu (CNG), řekli novinářům zástupci firmy MemBrain, která na vývoji technologie pracuje.
Zkušební provoz v České Lípě navazuje na projekt v Brně, který vyhrál cenu E.ON Energy Globe 2019. Výroba biopaliva z kalových plynů má ukázat, zda je tato technologie využitelná i v menších městech a obcích a také v osobní dopravě. V Česku se ročně vyprodukuje zhruba milion tun bioodpadu a 150 000 tun kalů v sušině. Ne všechny tyto odpady ale lze využít v kompostárnách.
Návratnost investice do zařízení odhadují ve společnosti MemBrain na 3 až 8 let v závislosti na aktuálních cenách biometanu a BioCNG. V Česku je v současné době přes 500 bioplynových stanic a čistíren odpadních vod a v souvislosti se zpřísněním podmínek pro nakládání s odpady se předpokládá vznik dalších. Detaily o využití kalových plynů se dočtete také v lednovém čísle časopisu Odpady.*
(red)
Foto: Severočeská vodárenská společnost a. s.
Thanks for keeping people up on what's happening.
Basement Renovations