01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Boleslavi běží přípravy na MBÚ

Limitujícím faktorem zařízení na mechanicko-biologické úpravu je využití produktů, zejména energetické frakce. Připravovaný projekt v Mladé Boleslavi tento problém řeší napojením na místní automobilku.

Již více než dva roky zde připravují unikátní projekt zpracování komunálního odpadu, nazvaný "Centrum průmyslového zpracování komunálních odpadů Mladá Boleslav". Spolupracuje na něm vedení města, odpadářská firma Compag, jež je v Mladé Boleslavi zodpovědná za odpadové hospodářství, a společnost Ško-energo, která zajišťuje zásobování Škoda Auto energiemi a dodává teplo do celého města.

UNIKÁTNÍ PROPOJENÍ


Město ročně produkuje kolem 18 000 tun komunálního odpadu. Končí na skládce na skládce v Michalovicích, která však bude brzy zaplněna. Proto v Mladé Boleslavi připravují projekt zařízení s technologii na úpravu směsného komunálního odpadu, objemného a jemu podobného odpadu. Půjde o mechanicko-biologickou úpravu, kde se bude organická část komunálního odpadu zpracovávat v bioplynové stanici s výrobou bioplynu a jeho dalším využitím na produkci energie. Z energeticky výhřevného podílu se vyrobí palivo ve formě peletek, určené pro teplárnu Ško-energo. Právě od účasti teplárny si v Mladé Boleslavi slibují, že se projekt vyplatí i ekonomicky.

V zařízení by se mělo zpracovat zhruba 85 procent vznikajícího komunálního odpadu, část zbytku se ještě zkompostuje a na skládce skončí jen minimum původního množství. Tato technologie se využívá úspěšně například v německém Kaiserslauternu, v ČR bude Mladá Boleslav průkopníkem.

PROJEKT BĚŽÍ KUPŘEDU

Náklady celého projektu se odhadují na 500 milionů korun. Projekt je dotován z Operačního programu Životního prostředí administrovaného Státním fondem životního prostředí. Část finančních prostředků by měla být získána z úvěrů. Společnost Compag podle analýzy z roku 2010 předpokládá návratnost vložených investic do devíti let, zdrojem bude prodej peletek a bioplynu.

Pro záměr již byly vybrány prostory ve východní průmyslové zóně Mladé Boleslavi. V dubnu tohoto roku již byla vypsána veřejná veřejné zakázky na správce stavby a poradenství při stavbě. Cílem vedení města je projekt připravit k provozu do konce roku 2012.

Projekt má silnou podporu vedení města. Před komunálními volbami řekl nynější primátor Raduan Nwelati v rozhovoru na webových stránkách místního sdružení ODS: "Tento projekt umožní využívat komunální odpad jako surovina a ekologicky ho využít pro výrobu elektřiny a tepla, a to nám umožní, abychom od domácností nevybírali žádné poplatky za svoz komunálního odpadu. Tou zásadní věcí a změnou je zrušení poplatků za svoz komunálního odpadu pro domácnosti. Tento model funguje léta například v Teplicích, a já stejně jako starosta Teplic Jaroslav Kubera tvrdím, že svoz a likvidace komunálního odpadu pro domácnosti je veřejnou službou. Stejnou službou jako je svícení na ulicích, nebo úklid města, nebo starání se o bezpečnost ve městě. Všechno to jsou služby občanům, která by měla být hrazena z daní."

"Projekt vyřeší koncepci zpracování komunálního odpadu města Mladá Boleslav bez nutnosti zatěžování životního prostředí, bez nutnosti rozšiřování či budování nové skládky," řekl při prezentaci projektu v roce 2010 primátor města Raduan Nwelati.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down