V bodě obratu PODTITULEK: Koksovna Karolina Ostravská veřejnost si již zvykla na skutečnost, že v prostoru bývalého areálu koksovny Karolina probíhají třetí rok rozsáhlé sanační práce. V České republice jde o ojedinělou a nejrozsáhlejší akci tohoto druhu v intravilánu města. Původní důl Karolina se...
V bodě obratu
PODTITULEK: Koksovna Karolina
Ostravská veřejnost si již zvykla na skutečnost, že v prostoru bývalého areálu koksovny Karolina probíhají třetí rok rozsáhlé sanační práce. V České republice jde o ojedinělou a nejrozsáhlejší akci tohoto druhu v intravilánu města.
Původní důl Karolina se začal hloubit v roce 1842. Vedle jámy byla postavena první koksovna v roce 1858. Provoz se s rozrůstáním města ocitl postupně takřka v samotném centru. Po ukončení provozu bylo rozhodnuto o rozsáhlé sanaci, která má odstranit těžké zatížení životního prostředí.
Pod vedením generálního dodavatele OKD Rekultivace, a. s., se na řešení sanace podstatnou měrou podílejí společnosti DPB, a. s., Paskov a VOKD, a. s., Ostrava. Pro zajištění vlastního sanačního zásahu bylo nutno vyprojektovat, projednat, zajistit vydání stavebního povolení a realizovat stavební objekty v objemu více než 262 mil. Kč.
Také stavební úpravy pro umístění sanačních technologických zařízení na čištění zemin a vod si z vlastních investičních zdrojů vyžádaly náklady více než 31 mil. Kč.
Výjimečná díla
V dosavadním průběhu prací byla vytvořena inženýrská díla, která jsou svým rozsahem výjimečná a stojí za zmínku uvést několik základních údajů.
Pro zamezení šíření kontaminace a statické zajištění jámy byla vytvořena kombinace štětovnicových a milánských stěn. Štětovnicová stěna je vytvořena z ocelových štětovnic délky 10-12 m a její celková délka činí úctyhodných 764,2 m.
Milánská stěna je betonovou konstrukcí, kterou bylo nutno zřídit v tom úseku jámy, kde se očekává větší statické i dynamické zatížení. Celková délka konstrukce s průměrnou výškou 10-12 m činí 446,7 m.
Pro zajištění sanačního zásahu pod zástavbou byl vyražen podzemní kolektor o světlém průměru 1 000 mm a délky 240 m. Dílo bylo vyraženo v hloubce asi 8 m pod povrchem s přesností 2 cm.
Doposud zrealizované objemy sanačních prací potvrzují jedinečnost této akce ve srovnání s probíhajícími sanacemi ekologických zátěží.
V zájmovém prostoru areálu Karolina bylo dosud vybouráno 61 455 m3 základových konstrukcí a recyklováno 131 tis. tun betonových konstrukcí, vyčerpáno 154,3 t volné fáze dehtu, vytěženo 299 tis. tun masivně kontaminovaných zemin a doposud upraveno metodou termické desorpce 116 tis. tun zemin.
Budoucí využití
Všechny doposud provedené práce byly provedeny s minimálním dopadem na vnější okolí. V současné době se provádějí inženýrské práce, jejichž cílem je stanovit technické parametry pro zpětný zásyp. Sanace Karolina se nachází v bodě obratu. Území je stavebně připraveno, sanační technologie jsou odzkoušeny a uvedeny do trvalého provozu, sanační práce probíhají plynule.
Sladit záměry budoucího využití území při souběžně probíhajících sanačních pracích a plnění rozhodnutí České inspekce životního prostředí bude jedním ze základních cílů druhé etapy sanace.
Vize o budoucím využití území bude ztvárněna ve vítězném projektu, jehož zpracování zadalo město Ostrava ve veřejné mezinárodní soutěži. Jejím cílem bude získat nejvhodnější ideově urbanisticko-architektonický návrh, které by odpovídal významu lokality a civilizaci 21. století.
Návrh by měl dokumentovat názor na urbanistickou koncepci a architektonické zásady řešení. Bude obsahovat rozmístění požadované programové náplně, způsob a výšku zastavení, řešení komunikací, parkovišť, hlavních chodníků pro pěší, cyklistických tras a veřejných prostranství, řešení tras městské hromadné dopravy nebo řešení zeleně.
Otto Roháč,
Náměstek Pro Ekologii,
OKD Rekultivace, a. s.
FOTO OKD, a. s.