01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspory energie 2000

Ve dnech 17.-19. října 2000 se v pražském Kongresovém centru konal již 7. ročník mezinárodní konference a výstavy EEBW: Úspory energie 2000. Toto prestižní fórum pořádala nevládní nezisková organizace SEVEn (Středisko pro efektivní využívání energie), o. p. s., za účasti asi 200 expertů z 20 zemí....

Ve dnech 17.-19. října 2000 se v pražském Kongresovém centru konal již 7. ročník mezinárodní konference a výstavy EEBW: Úspory energie 2000. Toto prestižní fórum pořádala nevládní nezisková organizace SEVEn (Středisko pro efektivní využívání energie), o. p. s., za účasti asi 200 expertů z 20 zemí.

Nosným tématem konference byl seminář zaměřený na obchodování s plynem a elektřinou na liberalizovaných trzích.

Dobré zkušenosti mají zatím v Německu. Jak uvedl Einar Westre z MVV Energie AG, v SRN, kde už je trh otevřen na 100 %, mají s liberalizací dobré zkušenosti - fungují tam dvě energetické burzy a ceny elektřiny klesají. Stále jsou ovšem otevřené některé právní otázky (neexistuje např. nezávislý regulátor trhu, sporný je i přístup k informacím.).

Pro obce byla zajímavá sekce nazvaná "Strategické rozhodování - výzva a odpovědnost pro města a obce". Jak uvedl ředitel SEVEn Ing. Jaroslav Maroušek: "Města mají projekty, ale nemají finance. Finanční instituce mají peníze, ale nemají kvalitní (ziskové) projekty. Obec musí proto banku přesvědčí, že právě ten jejich projekt ziskový bude. Musí být udělaná studie proveditelnosti, která bude podkladem pro výběr nejvhodnější varianty řešení, a podnikatelský plán, který prezentuje důvěryhodnost jak samotného projektu, tak i jeho nositele pro potenciální partnery."

Místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek ve svém příspěvku "Výběr strategického partnera - zkušenosti města" popsal postup města při výběru strategického partnera při rekonstrukci soustavy centrálního zásobování teplem.

Firma EVČ Pardubice vypracovala koncepci v několika variantách. Doporučila posléze variantu se zachováním stávajícího uhelného zdroje, k němuž by se měla připojit i obě místní sídliště Mojmír a Východ. Stávající plynové kotelny na sídlištích se budou nadále využívat při větším poklesu teplot. Posléze zastupitelé řešili otázku, zda se do navrhovaných úprav pustí sami či se strategickým partnerem. Rozhodli se pro druhou možnost a uzavřeli strategické partnerství se společností MVV EPS, s. r. o., s přímým vstupem do této společnosti. Vlastní vstup proběhl přímým kapitálovým vkladem a financováním rekonstrukce soustavy.

Dnes má město kompletně rekonstruované rozvody v centru a zbudováno 50 nových DPS (investice ve výši 75 mil. Kč). Příští rok se budou připojovat obě sídliště (investice za 70 mil. Kč). Strategický partner přinesl kapitál, zkušenosti, odbornost a dozor nad rekonstrukcí, navíc se i rozložilo riziko na dva subjekty.

Zajímavý byl i seminář o praktických zkušenostech s výstavbou a provozem nízkoenergetických domů. Nejvíce zaujala přednáška Georga W. Reinberga z Rakouska, který na desítkách příkladů předváděl nízkoenergetické i pasivní solární domy jím osobně navržené (a po celém Rakousku realizované).

Když to jde v jinde, tak to u nás musí jít také, řekli si organizátoři EEBW a vyhlásili v rámci konference veřejnou architektonickou soutěž "Nízkoenergetický a nízkonákladový bytový dům v podmínkách ČR". Podmínky jsou tvrdé: investiční náklady nesmí překročit cenu běžné výstavby, ale energetické úspory mají dosáhnout výše 40-60 %.

Jak vyplynulo z přednášky Jense H. Laustsena z Dánské energetické agentury, v Dánsku zavádějí povinné energetické štítkování budov. Tento energetický labelling je povinný u všech nových budov, které by měly být nízkoenergetické, a je rovněž ze zákona povinný při každém prodeji. Na štítku se hodnotí spotřeba tepla pro vytápění, přípravu TUV a spotřeba elektrické energie. Jsou tam uvedeny i dopady na životní prostředí. Každoročně se štítkování týká asi 50 000 domů, které se prodávají. Vypracování štítku hradí prodávající. Náklady činí 2000-3500 dánských korun na dům, nicméně dánské ministerstvo životního prostředí si od akce slibuje značné úspory energie.

JANA PLAMÍNKOVÁ

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down