01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěšný projekt vodovodu a kanalizace v Kovanicích

V malé obci Kovanice se realizovaly dva projekty. První se týkal čistě jen vybudování obecního vodovodu, v rámci druhého se kromě vodovodu vybudovala také tlaková kanalizace a čistička odpadních vod. Na obou projektech se úvěrem podílela Komerční banka, kterou si obec vybrala ve výběrovém řízení.

"Příslib na dotace na vybudování tlakové kanalizace, čističky odpadních vod a vodovodu jsme dostali ze Státního fondu životního prostředí. Navíc nám pomohla s úvěrem na oba projekty Komerční banka," říká na úvod Jaroslav Král, starosta obce. Úvěr od banky sloužil k financování prací, které nebyly hrazeny z dotace a které musela financovat obec sama. "Peníze z dotací musely být profinancovány, tedy jsme je nedostali předem. Aby firma mohla vůbec začít stavět, museli jsme si zajistit překlenovací úvěr ve výši 6 mil. Kč," dodává Jaroslav Král.


Pro odpadní systém byla zvolena tlaková kanalizace, a proto musel být rozvod vybudován do všech domů. "V obci je celkem 266 nemovitostí a z projektu byly vyjmuty jen ty, které slouží pouze jako rekreační objekty, u nichž by vybudování tohoto typu kanalizace nemělo smysl, a také nemovitosti, u kterých nebyl jednoznačný majitel nebo neměli o připojení zájem," vysvětluje Jaroslav Král a doplňuje: "Konkrétně je připojeno na kanalizační systém 150 nemovitostí. Součástí systému je také nová čistička odpadních vod, která je projektována i na možnost druhé fáze - tedy rozšíření až na 1800 obyvatel. Co se týká vodovodu - délka hlavního řadu je 9500 metrů. Celkový počet vodovodních přípojek v Kovanici je pak 266."

Vodovod se budoval současně i v druhé části obce, Chvalovicích, kde jsou na něj připojeny rovněž všechny domy. Společně s Chvalovicemi je celkový počet přípojek 272.

MOTIVACE OBČANŮM

"Přímo přes Kovanice i Chvalovice vede hlavní silnice mezi Poděbrady a Nymburkem. Je zde hustá doprava a pro majitele domů, kteří by chtěli vybudovat přípojku k vodovodu či odpadu dodatečně, by to bylo velmi náročné a finančně téměř nerealizovatelné. Právě i z tohoto důvodu jsme se snažili vybudovat přípojky u všech domů v obou obcích. V místech, kde se v dané nemovitosti s přípojkou nepočítalo nebo nebyl zájem, jsme rozvod ukončili na hranici daného pozemku. V budoucnu je tedy možnost se na vodovod napojit bez problémů," popisuje postup prací Jaroslav Král.

Občané obcí se také domluvili na spoluúčasti ve financování vodovodních přípojek ke svým domům. Tato spoluúčast představovala 7 tis. Kč. Ale spoluúčast sloužila i jako motivace. "Konkrétně se podíleli sedmi tisíci ti, kteří si nechali zapojit jak vodu, tak kanalizaci. Ti občané, kteří si svůj dům připojili jen k vodě nebo jen kanalizaci, zaplatili spoluúčast 10 tis. korun," říká Jaroslav Král.

Tím, že obec budovala vodovod i kanalizaci současně, bylo možné ušetřit na stavebních pracích. Oba systémy byly položeny do jednoho výkopu, a to pod hlavní komunikací. "Postupně se pracovalo po 200 metrech. Z tohoto důvodu jsme také museli omezit dopravu v obou obcích. Nainstalovali jsme semafory a doprava byla řízena kyvadlově," dodává Jaroslav Král.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down