01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Unikátní bioplynová stanice

V Letohradu začala pracovat unikátní bioplynová stanice, využívající plyn z odpadů z jatek, výkalů hospodářských zvířat a zbytků úrody na poli. Zemědělská společnost Bocus Letohrad, která zařízení vybudovala, bude vznikající bioplyn využívat k výrobě elektrické energie a ohřevu teplé vody pro...

V Letohradu začala pracovat unikátní bioplynová stanice, využívající plyn z odpadů z jatek, výkalů hospodářských zvířat a zbytků úrody na poli. Zemědělská společnost Bocus Letohrad, která zařízení vybudovala, bude vznikající bioplyn využívat k výrobě elektrické energie a ohřevu teplé vody pro firmu. Přebytky elektřiny se budou prodávat do sítě rozvodných závodů. Díky nové technologii zmizí i nepříjemný zápach, který zamořoval okolí statku. "Když se vyvážela kejda, lidé nemohli několik dní otevřít okna. Novým zpracováním se zápach zlikviduje, přitom výsledná hmota zůstává vynikajícím hnojivem," vysvětlil ředitel firmy Bocus Ferdinand Stejskal. Zemědělská firma využila pro výstavbu bioplynové stanice svou budovu a obrovskou jímku, náklady na technologii dosáhly sedmi milionů korun. Část peněz pochází z dotace státu, který poskytl také bezúročnou půjčku, na zbytek si firma musela vzít úvěr. Projekt a dozor platil Pardubický kraj. Návratnost investice se odhaduje zhruba na dva roky, v závislosti na výkupních cenách elektřiny.

Bioplynové stanice jsou zatím budovány zejména u čistíren odpadních vod, kde likvidují aktivovaný kal. Výroba bioplynu z odpadů ze zemědělské výroby je však v kraji ojedinělá a naznačuje cestu efektivního nakládání s tímto typem odpadů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down