Na konci červa proběhlo poslední jednání Rady Evropské unie pro životní prostředí za českého předsednictví. Týkalo se zejména směrnice o průmyslových emisích (IPPC), ochrany biodiverzity, změny klimatu, ochrany půd a nakládání s biologickým odpadem. Rozprava o závěrech Rady k nakládání s...
Na konci červa proběhlo poslední jednání Rady Evropské unie pro životní prostředí za českého předsednictví. Týkalo se zejména směrnice o průmyslových emisích (IPPC), ochrany biodiverzity, změny klimatu, ochrany půd a nakládání s biologickým odpadem.
Rozprava o závěrech Rady k nakládání s biologickým odpadem se dotkla i změny klimatu. Bioodpad je běžně ukládán na skládky, kde dochází ke značnému uvolňování emisí skleníkových plynů. Delegace debatovaly o potřebě nového právního předpisu, který by se zohledněním místních podmínek stanovil opatření pro zavedení odděleného sběru a vhodného zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Také by definoval kritéria pro kvalitu kompostu a digestátů určených k využití v půdě. Zavedení kritérií kvality spolu s jednotným označováním by usnadnilo nakládání s tímto materiálem, a přispělo tak k návratu organických látek a živin do půdy.
S půdou, jejíž ochrana dosud není - narozdíl od jiných složek životního prostředí - upravena komunitární legislativou, souvisí i návrh rámcové směrnice o ochraně půd. Vlády EU se pět let nejsou schopny domluvit na znění této směrnice, a ani během českého předsednictví se na tom mnoho nezměnilo.