01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Učí děti třídit sběr

Učí děti třídit sběr Středočeské sběrné suroviny, a. s., se zabývají sběrem separovaného papíru a veškerého sortimentu odpadů kromě PCB, výbušných a radioaktivních látek. O komunální odpad se zčásti dělí s některými subdodavatelskými firmami, neboť nemají vlastní skládku. O tom, že se jim daří...

Učí děti třídit sběr

Středočeské sběrné suroviny, a. s., se zabývají sběrem separovaného papíru a veškerého sortimentu odpadů kromě PCB, výbušných a radioaktivních látek. O komunální odpad se zčásti dělí s některými subdodavatelskými firmami, neboť nemají vlastní skládku. O tom, že se jim daří udržet dobrou tradici, svědčí spolupráce s obcemi, městy i školami.

Místopředseda představenstva a generální ředitel Středočeských sběrných surovin Jiří Hájek vysvětluje, že se společnost snaží svoji činnost zkvalitnit a zmodernizovat, proto oslovuje i jednotlivé obce: "Na domluvená místa zajistíme obcím kontejnery-nádoby, které po naplnění vyvážíme. Jedná se především o papír, sklo a plasty. Spolupráci rozšiřujeme po regionech převážně od Prahy na sever."

V současné době společnost spolupracuje se 137 obcemi. Vedoucí střediska separovaného sběru Miloslav Šípek to upřesňuje: "Bohužel ne se všemi obcemi či městy je dobrá spolupráce, je vidět, kde funguje kvalitní osvěta. Velmi dobrou spolupráci máme například s Libčicemi."

Libčice se snaží

Starostka Libčic nad Vltavou Ing. Ilona Chrtová je se "svými obyvateli" spokojena. Vysvětluje jim, že při kvalitním třídění šetří všichni. "Se základnou Středočeských sběrných surovin v Kralupech spolupracujeme od roku 1998. Frekvence odvozu odpadu se neustále zvyšuje, přibývá například množství plastů. Původně se odvážely dvakrát v měsíci, nyní již šestkrát. V našem městě žije 3200 obyvatel, na které připadnou tři kompletní stání, a jedno částečné. Lidé jsou zvyklí chodit s odpadem na stálá místa. Náklady za odvoz hradí město. Stále je ale co zlepšovat. Jeden víkend v měsíci jsou na předem určených místech umístěny velkokapacitní kontejnery na věci, které nepatří do separovaného odpadu. Bohužel i s tím jsou spojeny problémy, někdy i nekázeň občanů. Vzhled obce však není spojen pouze se sběrem surovin, musíme se starat o mnoho dalších věcí včetně zeleně. Na tom jsou ale všechny obce stejně."

Soutěže škol

Pavel Merkl, obchodní zástupce Středočeských sběrných surovin má na svých bedrech školy: "Dlouhodobě pořádáme soutěže škol, které jsou v Praze a ve středních Čechách pod patronací Magistrátu hl. m. Prahy. Vyhlašují se v několika kategoriích během celého roku, ale hlavní výhry probíhají jednou za rok. Letos tato velká akce konaná na pražské Staroměstské radnici připadne na 20. června."

Jednotliví výherci každoročně přebírají hodnotné ceny.

"Snažíme se oslovit známé osobnosti a sponzory, abychom dětem připravili radost, zábavu i malé pohoštění," dodává dipl. obchodník Pavel Šavel, ředitel úseku obchodu s papírem, plasty a sklem.

Mnoho lidí se domnívá, že tříděný sběr končí na jedné hromadě, což není pravda. Středočeské sběrné suroviny zastávají myšlenku, že už odmala je třeba učit děti třídit sběr. Proto se snaží zapojit do sběru papíru nejen základní školy, ale i mateřské nebo speciální. Školy ročně zajistí více než 10 % objemu, který se vytřídí z papíru sebraného v Praze.

Pavel Merkl upřesňuje: "Soutěž je honorována. Probíhá jednak podle průměru sběru na jednoho žáka, takže může vyhrát i škola s malým počtem dětí, jednak podle celkového množství nasbíraného sběru. Nabízíme dobré finanční podmínky, měsíčně vyhodnocujeme školy na internetové stránce www.sber-suroviny.cz a zároveň jim nabízíme různé soutěže. Každý měsíc vybíráme nejlepšího sběrového referenta, který získá odměnu 1000 Kč. Nedávno jsme oslovili školy v Městské části v Praze 6, která má zájem soutěžit o putovní pohár. I Praha 1 s námi navázala kontakt."

Letos připravily Středočeské sběrné suroviny novou doprovodnou soutěž ve sběru plastových víček. Ta se totiž zpracovávají odděleně od lahví, takže děti předtřídí tento plastový sběr.

Kontakt se školami zajišťuje Pavel Merkl. Po domluvě se školou dohodne přesný termín sběru a zajistí jeho odvoz. Papír se zváží na elektronické váze a škola dostane potvrzení o množství sběru spolu s peněžní částkou. Žáci nemusejí třídit lepenku, noviny nebo čistý papír. Přehlednost celkového množství papíru je jasná z jednotné hmotnosti sběru. Pavel Merkl se snaží vyhovět každému přání, snad i proto školy rády spolupracují s touto firmou.

Také děti z mateřských škol sbírají starý papír, i když jim samozřejmě pomáhají rodiče či prarodiče. Společnost má velmi dobrou spolupráci například s mateřskou školou v Kralupech nebo v Praze-Zličíně. Malí "předškoláčci" naplní i celé nákladní auto, tj. asi 1500 kg.

Středočeské sběrné suroviny připravují - na přání některých škol - "zamykací" kontejnery na papír, aby škola měla kontejner k dispozici třeba tři čtyři dny. Během několika dnů tak může nasbírat docela slušnou kupu papíru.

Monika Kábová

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down