01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tuky a odpady z drtičů kanalizaci škodí

Tuky z fritézy a smažení vylévají běžně domácnosti do kanalizace. Občané však bývají občas překvapeni, když právě tuky způsobí ucpání a zamezí se odtoku kanalizačního odpadu.

Provozovatel vodohospodářské infrastruktury pak musí provést čištění kanalizace tlakovými vozy, které materiál rozplaví. Případně se čištění provádí kombinovanými tlakovými vozy, které materiál včetně tuků zachytí, a ten je pak odvezen na skládku.

"Po ochlazení tuků v kanálech vznikají hrudky, které se postupně nabalují a zachycují do sebe další příměsi, které pak ucpávají čerpadla v čerpacích stanicích na kanalizaci a obalují sondy, které ovládají chod čerpadel a zastavují je. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají, vznikají mastné kyseliny, a ty zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí. V extrémních případech vznikne tuková kra takových rozměrů, že dojde k úplnému ucpání kanalizace," vysvětlil Jan Jindra, vedoucí oddělení rozvoje společnosti VAK, Jižní Čechy.

DRTIČE JSOU PROBLÉM

Obdobný problém jako tuky představují i rozdrcené odpady z domácích drtičů. "Vypouštění rozdrceného odpadu do kanalizace způsobuje její zanášení. Dále se zvyšuje i produkce kalů na čistírnách a spotřeba kyslíku pro odbourávání organických látek. Tyto problémy zvyšují náklady na čištění vody, neboť domácnosti s drtičem vypouštějí dvakrát tolik organického zatížení, než ty bez drtiče," upřesnil Jan Jindra.

V literatuře se uvádí, že používání drtičů zvyšuje produkci odvodněných a zahuštěných kalů o 0,13 l na osobu a den, tedy téměř padesát litrů odvodněných a zahuštěných kalů ročně, které musí být v horším případě zneškodněny nebo v lepším případě recyklovány. V dalším studiích jsou uváděny hodnoty zvýšení množství primárních kalů o 30-60 % a zvýšení množství sekundárních kalů o 24 %. Stejně tak bylo dokumentováno zvýšení znečištění odpadních vod o 16-58 % BSK a 1,6-6,6 % tuhých rozpuštěných látek. Vyšší obsah organických látek v odpadních vodách vyžaduje vyšší výkon ČOV a někdy může vést ke snížení efektivnosti čištění.

"Podle kanalizačního řádu je maximální přípustná hodnota znečištění pět set miligramů nerozpustných látek na jeden litr odpadní vody. Při použití drtičů bývá limit až desetinásobně překročen. Kanalizační přípojky a řady nejsou u nás na odpad vzniklý z používání drtičů dimenzovány a někde nemají s ohledem na konfiguraci terénu dostatečný spád," uvedla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.

Zvýšená koncentrace tuhých látek v odpadní vodě zvyšuje riziko jejich sedimentace v kanalizaci po dobu nižšího nebo i průměrného stavu. Při zvýšení průtoku vody v kanalizaci (přívalové deště) jsou pak tyto sedimenty strhávány proudem do čistírny, což způsobí vedle vyššího hydraulického zatížení také vyšší zatížení znečišťujícími látkami.

Relativně čisté odpadní vody z domácností se na čistírnách často míchají z odpadními vodami z drobných provozoven, případně i velkých průmyslových podniků. Výsledkem mohou být silně znečištěné kaly, které jsou jen velmi těžko použitelné na zemědělskou půdu a je nutné je zneškodnit. Používání drtičů pak tuto situaci jen zhoršuje. Kaly z drtičů lze zařadit mezi bioodpady, jejichž množství na skládkách by se mělo snižovat. Používáním drtičů však lze snížit množství bioodpadů končících na skládce pouze nepatrně. Efektivněji toho lze docílit zavedením separovaného sběru bioodpadů nebo kompostování bioodpadů v domácím kompostéru.

HROZÍ POKUTY

Kanalizační řád nezakazuje vypouštět vodu s tuky z domácností. Povolené koncentrace tuků ve vypouštěné splaškové vodě jsou však tak nízké, že z nich zákaz vylévání tuků do odpadů vyplývá (do 100mg/l extrahovaných látek). Pro vývařovny a podobné provozy platí, že by měly mít na zachycení tuků takzvané lapoly a řádně je provozovat. "Provozy i domácnosti by správně měly tuky shromažďovat do většího množství v nádobách či barelech s uzavřeným víkem a odvážet do sběrných dvorů. Především větším společnostem hrozí v tomto případě pokuta," zdůraznil Jan Jindra. Provozovatelé vodovodů a kanalizací provádí pravidelné kontroly kvality vypouštěné vody, které prozradí vypouštění nadlimitních koncentrací. Úhradu nákladů spojených s likvidací havárie mohou pak uplatnit u toho, kdo havárii způsobil. Původce problému dokážou zjistit pomocí speciální sondy při tlakovém čištění kanalizační stoky.

"Existují firmy, které přistaví čisté uzavíratelné nádoby a po jejich naplnění zbytky oleje většinou zdarma odvezou. Například v Českých Budějovicích mohou lidé předat použité oleje na sběrné dvory. Ne všechny obce však disponují sběrnými dvory a ne všechny dvory berou tento odpad," dodal Jan Jindra.

- mlo -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down