01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

TRIANGLE - jeden z největších sanovaných brownfieldů

V polovině září 2009 byly ukončeny sanační práce starých ekologických zátěží v průmyslové zóně Triangle. Jde o největší revitalizovaný brownfield Ústeckého kraje a jeden z největších i v rámci České republiky.

Areál bývalého vojenského letiště Žatec (364 ha) se nachází v okrese Louny. Armáda využívala letiště do konce roku 1992. K negativnímu ovlivnění životního prostředí docházelo při skladování leteckých pohonných hmot a manipulaci s nimi (stáčení z cisteren a přečerpávání do zásobních nádrží či přímo do letadel). Hlavními kontaminanty tak byly především pohonné hmoty (letecký petrolej - kerosin, nafta, benzin), lehký topný olej a hydraulické oleje.

Od doby ukončení provozu letiště zde působila řada sanačních firem (AQUATEST-SG, dnes Aquatest, a. s., Praha, OPV - ochrana podzemních vod, s. r. o., Praha, KAP Praha, dnes AECOM CZ, s. r. o.), které však zajišťovaly hlavně průzkumné práce a ochrannou hydraulickou clonu vně areálu letiště. Vlastní odstraňování ložisek kontaminace v zeminách i podzemní vodě bylo zahájeno až v roce 2002, po převzetí bývalého letiště do majetku Ústeckého kraje. Potřebné náklady byly z větší části financovány ze státních prostředků jako náklad k odstranění staré ekologické zátěže způsobené činností státu. Vlastní sanační práce provádělo od srpna roku 2003 konsorcium firem pod vedením společnosti DEKONTA, a. s. Celkem bylo na sanační práce v období let 2003 až 2009 vynaloženo téměř 135 mil. Kč, státní prostředky pokryly necelých 130 mil. Kč.

PODMÍNKY SANACE

Projekt sanace v zásadě zahrnoval provedení dvou etap - jednak sanaci kontaminovaných zemin nesaturované zóny (nad hladinou podzemní vody) a jednak sanaci saturované zóny (zeminy nacházející se pod hladinou a podzemní voda jako taková).

První etapa (sanace zemin) byla ukončena v březnu 2004. V jejím rámci bylo provedeno např. odtěžení kolem 120 tis. m3 kontaminovaných zemin s následnou sanací metodou biodegradace ex-situ, odvoz 10 tis. tun kontaminovaných stavebních sutí (z podlah garáží, beton. bunkrů a zpevněných ploch u stáčecích ramp) ke zneškodnění, odstranění nepotřebných, částečně kontaminovaných inženýrských sítí (parovod, produktovod PHM, vodovod, kabeláže).

Metoda biodegradace ex-situ spočívá v tom, že na odtěžené zeminy je aplikován roztok obsahující specializované kmeny mikroorganismů, které rozkládají ropné látky. Výsledkem je přeměna ropných uhlovodíkových řetězců až na vodu a oxidy uhlíku. Přepočtem bylo odvozeno, že absolutní množství odstraněných ropných látek během této etapy představuje množství 411,1 tun, což je zhruba 50 běžných automobilových cisteren.

Druhá etapa (sanace podzemních vod) byla prováděna na ploše 30 ha, a to kombinací metod sanačního čerpání a biodegradace in-situ. Primárním prvkem sanace byla řada třiceti vrtů, tvořících již zmíněnou ochrannou clonu a umístěných podél rychlostní silnice R7. Metoda in-situ zase zahrnovala aplikaci bakteriálního preparátu do podzemí prostřednictvím zasakovacích drenáží, podporovanou injektáží fertilizačních roztoků a řízeným provzdušňováním - okysličování podzemní vody tlakovým vzduchem pomocí speciálních vrtů. Celkem bylo vyčerpáno a přečištěno kolem 200 tis. m3 kontaminované podzemní vody, přičemž bylo ze saturované zóny odstraněno 2,4 tis. litrů volné fáze ropného produktu a cca 11,2 tun (odvozeno přepočtem) ropných látek v rozpuštěné formě.

MONITORING KVALITY

Sanační práce zahrnovaly i monitoring kvality podzemní vody. V období od ukončení aktivní sanace podzemních vod (září-listopad 2009) byly provedeny tři etapy kontrolních odběrů z monitorovacích vrtů v ploše bývalého letiště i z hydraulické bariery a též z vrtů dále za bariérou ve směru proudění podzemní vody. Ve všech případech prokázaly tyto kontrolní odběry (prováděné dvěma na sobě nezávislými laboratořemi), že byly dosaženy hodnoty hluboko pod sanačními limity. Po dobu dalších 5 let probíhat tzv. postsanační monitoring. Stávající a nově příchozí investoři v zóně Triangl tak již nejsou nijak limitováni environmentální zátěží průmyslové zóny.

Ing. Jan Sixta, CSc.,
Ústecký kraj

Ing. Jan Vaněk,
DEKONTA, a. s.

 

Těžba kontaminovaných zemin nad bunkry

Odběr kontrolních vzorků zemin

Kontrolní odběr kvality podzemní vody

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down