Těžební firma BHP prohrála odvolání proti žalobě týkající se havárie toxického odpadu

Britsko-australský těžební gigant BHP prohrál u londýnského soudu odvolání proti žalobě, kterou na firmu podalo na 200 000 Brazilců. Lidé žalují firmu o více než pět miliard liber (146 miliard Kč) kvůli havárii přehrady, která způsobila nejhorší ekologickou katastrofu v Brazílii.

Odvolací soud rozhodl, že skupinová žaloba, která požaduje odškodnění za katastrofu z roku 2015 a je jednou z největších v historii anglického práva, může u anglických soudů pokračovat. Vrchní soudci uvedli, že zamítli všechny žádosti o zastavení případu. Očekává se, že společnost BHP se proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu.

Brazilská strana tvrdí, že BHP nese hlavní zodpovědnost za neštěstí, při kterém zahynulo 19 lidí a které způsobilo trvalé ekologické škody v regionu.

Před sedmi lety se v Brazílii protrhla přehrada Fundao, jež patřila podniku Samarco, který vlastnila BHP spolu s brazilskou těžební firmou Vale. Přehrada Fundao se používala k ukládání toxického odpadu vznikajícího při těžbě železné rudy. Po jejím protržení zavalil toxický kal několik vesnic, znečistil řeky a zničil přírodu.

Firma Samarco podle médií ignorovala bezpečnostní varování a zvyšovala produkci železné rudy a objem toxického odpadu v nádrži. Zástupci BHP byli podle žalobců informováni o závažných nedostatcích dva roky před neštěstím. Více než 40 milionů metrů krychlových bahna a důlního odpadu se dostalo do řeky Doce, což vedlo ke zničení vesnic v okolí toku a zanesení odpadu až do Atlantského oceánu, vzdáleného více než 650 kilometrů.

Advokátní kancelář PGMBM podává proti nadnárodní korporaci žalobu jménem brazilských jednotlivců, podniků, církví, organizací, obcí a původních obyvatel, jako jsou Krenakové, kteří byli na řece závislí, protože jim poskytovala vodu, potraviny a živobytí. Tato žaloba je nejnovějším příkladem toho, že nadnárodní společnosti mohou být na svém území dovedeny k odpovědnosti za chování svých zahraničních dceřiných společností.

Už v minulosti se na soudy v Londýně obrátili lidé s žalobou kvůli znečištění životního prostředí například proti těžařské společnosti Vedanta a ropnému gigantu Shell. Případ brazilské přehrady však měl u anglických soudů bouřlivý začátek. Zablokoval ho jak vrchní soud, tak zpočátku i soud odvolací. Soudci změnili názor až loni a souhlasili s projednáním případu.

BHP uvedla, že je odhodlána podpořit odškodné a nápravu situace prostřednictvím mimosoudní dohody. Pro tento případ si už vyčlenila 1,7 miliardy dolarů (41,4 miliardy Kč). I když byly v Brazílii na firmu Samarco podány tisíce individuálních žalob, případy spojené s obrovskými ekologickými škodami se u brazilských soudů projednávají i několik desítek let. Žadatelé proto doufají, že v Británii se jim podaří ukončit spor rychleji.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down