Textilka Retex vyvinula recyklovaný materiál pro snazší pěstování zeleně

Moravskokrumlovská textilka Retex vyvinula materiál, který výrazně zjednoduší pěstování zeleně v místech, kde má obtížné podmínky k růstu. Jde o tři centimetry tlustou desku z vláken pocházející z pytlů, v nichž se do Evropy vozí káva či koření a která dokáže absorbovat 35 litrů vody na metr čtvereční, řekl mluvčí firmy Filip Poštulka. Společnost se zabývá vývojem a výrobou materiálů z recyklovaného textilu.

Praktické využití

Vývoj materiálů, které slouží k retenci vody a pěstování zeleně, je jednou z dlouholetých činností firmy. Nový materiál zatím představila v polovině září na norimberském veletrhu GaLaBau, kde se prezentují novinky pro zahradnictví, krajinářství či městský mobiliář. "Zájem byl velký a z různých stran. Zajímali se zejména lidé a firmy, které se zabývají ve velkém pěstováním ovoce a zeleniny či údržbou zeleně a trávníků ve městech. Zaujali jsme i firmy, které dodávají předpěstované boxy pro další užití, či ty, které se věnují zakládání a údržbě zelených střech," popsal manažer strategického rozvoje Ján Krivda. V nejbližších týdnech a měsících tak materiál pravděpodobně získá první praktické využití.

Třícentimetrová deska slouží jak pro zadržení vody, tak k zakořenění rostlin v nejkritičtějším období růstu. Dokáže nejen vázat značné množství vody, ale také rostliny vyživovat. Zajišťuje také postupné odpařování vody a podporuje provzdušnění i v těžké půdě.

Umožní tak vznik městské zeleně, sadů, zahrad či trávníků tam, kde to dosud nebylo možné nebo velmi obtížné. "Jedná se o ozelenění tramvajových pásů, autobusových zastávek, pergol, garáží, ale také najde využití v zemích, kde je sucho a které jsou zasaženy změnou klimatu," řekl Krivda.

Přírodní recyklovatelná vlákna

Pytle, z nichž se materiál vyrábí, obsahují vlákna z kenafu či juty, tedy přírodní recyklovatelná vlákna. Kenaf je vlákno z ibišku konopovitého. Podobá se konopí, ale vlastnosti má podobné jutě. "Materiál obsahuje i lýkové části lnu. Přepravní pytle na kávu či koření tak nekončí v odpadu, ani se z nich v lepším případě nevyrábí brikety ke spálení, ale vznikne z nich materiál, který podpoří růst rostlin a poté se postupně rozloží," popsal Krivda. To je další benefit materiálu, protože po rozložení dodává živiny rostlinám.

Firma má sice tradici již z doby před rokem 1989, ale zakládá si na tom, že je velmi inovativní. Nejstarší výrobní linka pochází z roku 2005. Roční tržby se pohybují okolo 700 milionů korun a pracuje v ní 190 lidí.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down