Americký výrobce elektromobilů Tesla bude technickým partnerem dolu na nikl, který je nezbytnou složkou lithium-iontových baterií. Firma podnikatele Elona Muska bude od dolu Goro ve francouzském zámořském území Nová Kaledonie kupovat nikl. Tichomořské souostroví je čtvrtým největším producentem niklu na světě. Cena této suroviny loni stoupla o 26 procent, napsal zpravodajský server BBC.
"Co se týče rozšíření produkce lithium-iontových baterií, je naší největší obavou nikl," napsal na twitteru minulý měsíc Musk.
Obrovské zásoby niklu mají pro ekonomiku Nové Kaledonie zásadní význam. Důl Goro na jihu hlavního ostrova má potenciál zařadit se mezi světově největší producenty tohoto kovu.
V prosinci se pokusil majitel dolu, brazilský těžařský gigant Vale, spolu s francouzským státem důl Goro prodat švýcarské společnosti Trafigura, která obchoduje s komoditami. Obyvatele souostroví tehdy rozezlila možná ztráta kontroly a kauza pak i způsobila pád novokaledonské vlády. Dělníci vstoupili do stávky.
Podle nové dohody, jež byla uzavřena ve čtvrtek, se podílníky dolu stane konsorcium, které zahrnuje zaměstnance a tři místní provincie. Trafigura v něm bude držet pouze 19 procent. Automobilka Tesla s dolem uzavřela "technické a průmyslové partnerství", a bude od něj nadto kupovat nikl. Podíl v něm mít nebude.
Nikl se těží zejména v Rusku, Kanadě, Nové Kaledonii a v Indonésii. Používá se v první řadě při výrobě nerezavé oceli. Novým zdrojem poptávky je narůstající výroba elektrických aut.
Obyvatelé Nové Kaledonie loni v říjnu podruhé v referendu podpořili setrvání tohoto tichomořského souostroví mezi zámořskými územími Francie. Novou Kaledonii, kde dnes žije asi 270 000 lidí, kolonizovali Francouzi v polovině 19. století, o možnosti přerušení vazeb na Paříž se tam vedou spory desítky let.
-čtk-*