Termická dekontaminace V prostoru bývalých koksoven jámy Karolina probíhá v současnosti v rámci akce "Sanace Karolina Ostrava" termická dekontaminace zemin. Jedná se o dekontaminaci zemin v prostoru, kde jsou zeminy kontaminovány různými organickými a anorganickými látkami z výroby koksu, zejména...
Termická dekontaminace
V prostoru bývalých koksoven jámy Karolina probíhá v současnosti v rámci akce "Sanace Karolina Ostrava" termická dekontaminace zemin.
Jedná se o dekontaminaci zemin v prostoru, kde jsou zeminy kontaminovány různými organickými a anorganickými látkami z výroby koksu, zejména uhelným prachem, dehty a dalšími. Zakázku provádí firma ADI Altlastensanierungsgesell - schaft, s. r. o.
Z hlediska obsahu polutantů je kromě uhlovodíků významný zejména obsah rtuti v kontaminované zemině. V zadávacích parametrech je obsah Hg od 0,5 do 7,0 mg/kg zeminy, průměrný obsah je 1,6 mg Hg/kg zeminy.
V rámci rozsáhlého ekologického projektu byly kouřové plyny z termické dekontaminace čištěny Sorbalitem. Jde o směsný sorbent na bázi vápenného hydrátu, aditivovaný hnědouhleným koksem (HOK) nebo aktivním uhlím.
Dekontaminace je prováděna v termickém zařízení o nominální kapacitě 35 t zeminy/h a kouřové plyny jsou po odloučení pevných částic v cyklonu čištěny s následným odloučením koncového produktu v keramickém filtru. Sorbalit je dávkován v množství 30 kg/h. V zadávacích parametrech bylo vzhledem k rozdílnému obsahu rtuti v zeminách uvažován v kouřových plynech obsah rtuti v rozsahu 2-12 mg Hg/Nm3, výstupní limit je 0,2 mg Hg/Nm3.
Na základě uvedených podkladů bylo rozhodnuto čistit kouřové plyny ze spalovny Sorbalitem z velmi jemného hydrátu a aktivního uhlí firmy NORIT RBHg3. Toto aktivní uhlí je dotováno sírou, která reaguje při kontaktu s kouřovými plyny se zde obsaženou rtutí za vzniku HgSO4. Vzniklý síran rtuťnatý je potom lépe sorbován aktivním uhlím než elementární rtuť, obsažená v kouřových plynech. Navržená receptura byla 90 % Ca(OH)2 a 10 % RBHg.
Protože v době uzavírání kontraktu se Sorbalit ještě u nás nevyráběl, byl dovážen se SRN balený do big-bagů. Díky uvedenému postupu byly dosaženy v roce 1999 předepsané emisní limity zcela bezpečně.
V průběhu prací se ukázalo, že povrchové partie obsahují podstatně nižší koncentrace Hg a současně vyšší koncentrace uhelných prachů. Na základě dosažení velmi nízkých limitů Hg po čištění kouřových plynů bylo možno předpokládat, že prach z uhlí a koksu, obsažený ve značné koncentraci v zemině, zvyšuje účinek aktivního uhlí.
Z tohoto důvodu bylo dohodnuto, že bude používán Sorbalit s 95 % Ca(OH)2 a 5 % HOK. V současné době je čištění kouřových plynů zajišťováno tímto typem Sorbalitu s tím, že předepsaný emisní limit pro Hg je opět dosažen.
- jk -