01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technologie BCD by mohla zneškodnit i další nebezpečné odpady

Odstraňování starých ekologických zátěží v areálu Spolany, a. s., v Neratovicích úspěšně pokračuje, a začíná se uvažovat, co bude dál.

Od počátku roku 2006 běží ve Spolaně sanační provoz, na který by měla nejpozději do konce roku 2007 navázat etapa odstranění dočasných staveb a a sanačního technologického zařízení.

V bezprostředním okolí objektů A 1420 a A 1030, kde byla prokázána extrémně vysoká kontaminace polychlorovanými organickými kontaminanty, byly odtěženy kontaminované zeminy a objekty byly opatřeny ochranným podtlakovým obalem.

Na místě nyní běží technologie tepelné desorpce. Jde o nepřímo vyhřívanou kontinuální rotační pec, ve které jsou při teplotě cca 600-650 °C z původně kontaminovaných směsných stavebních odpadů odstraňovány organické kontaminanty. Dále jsou zde dvě elektricky vyhřívané vsádkové pece, ve kterých jsou podobným způsobem zpracovávány původně kontaminované kovové odpady - součásti starých provozních zařízení.

Na tepelnou desorpci navazuje technologie BCD, v níž se provádí fyzikálně-chemickými procesy destrukce organických kontaminantů přítomných v odstraněných omítkách, prachu, odpadních chemikáliích nalezených na lokalitě nebo meziproduktů procesu tepelné desorpce. Úniku zplodin do okolí brání systém čištění plynných zplodin a ochranný podtlakový systém.

Ing. Jaroslav Prokop ze společnosti BCD CZ a. s., Praha, která celý projekt realizuje, řekl: "Realizace projektu Spolana Dioxiny prošla v období květen až prosinec 2006 fází zkušebního provozu. V rámci kolaudačního řízení vydal stavební úřad povolení k užívání stavby, které nabylo právní moci dne 20. 12. 2006. Během prozatímního užívání stavby bylo dekontaminováno přibližně 11 000 t zeminy a směsného stavebního odpadu, což je asi třetina celkového odhadnutého množství, dále pak více než 200 tun kovového odpadu a 80 procent odhadnutého množství chemikálií uskladněných v minulosti v kontejnerech."

KONTROLY

Vedle běžných kontrolních a surpevizních mechanismů funguje ve Spolaně ještě nezávislá kontrola, kterou inicioval Středočeský kraj a zajišťují ji odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické. Podstatou této kontroly je přímý dohled nad realizací nápravných opatření. Zahrnuje odběry a analýzy vzorků v prostoru sanace a dále vyhledávání odborných informací, které jsou pro pracovníky Středočeského kraje v dané souvislosti důležité.

V rámci kontrolní činnosti bylo odebráno a analyzováno 21 vzorků tuhých a kapalných materiálů. Odborníci, kteří kontrolní činnost provádějí, uvádějí ve své zprávě: "Nápravné opatření realizované v rámci Projektu Spolana Dioxiny vychází ze špičkových sanačních technologií, které v této kombinaci byly v rámci České republiky instalovány vůbec poprvé. Instalované sanační technologie jsou provozovány s vysokou mírou profesionality, a také s mimořádně vysokou mírou ochrany prostoru sanačního zásahu. Všechny materiály opouštějící prostor nápravného opatření (vyčištěný stavební materiál, vyčištěné odpadní vody, odcházející vzdušnina) jsou pečlivě a s vysokou frekvencí odběru vzorků monitorovány, přičemž tuto kontrolu provádí nezávisle na sobě tři subjekty (sanační firma, supervize, a pracovníci VŠCHT)."

Jako další nadstandardní kontrolní nástroj byl ze strany krajského úřadu vyžádán imisní monitoring. Výsledky dosud provedených měření ukazují, že realizovaná nápravná opatření nemají na okolní prostor negativní dopad. Pouze ve 4 případech ze 49 bylo zaznamenáno jednorázové překročení emisních limitů v odpadních plynech vypouštěných do ovzduší.

CO BUDE NÁSLEDOVAT

Schválené užívání stavby je v případě tohoto projektu realizační smlouvou časově omezeno k termínu 31. 12. 2008.

"V této souvislosti by stálo za úvahu, jak i po tomto termínu téměř 3 miliardovou investici státu využívat k odstranění nebezpečných odpadů v České republice," upozorňuje Ing. Jaroslav Prokop a navazuje tak na informace, které prošly tiskem po listopadové návštěvě (nyní již minulého) ministra Petra Kalaše ve Spolaně. Mluvilo se tehdy o možnosti, že by se technologie BCD využila i na jiné odpady ze Spolany resp. odpady z jiných lokalit.

"V listopadu se konalo pod vedením MŽP ČR jednání ve Spolaně za účasti Ministerstva financí ČR, Krajského úřadu Stč.kraje, orgánů státní správy, firem SITA CZ a BCD CZ realizující projekt Spolana Dioxiny a společnosti GEOSAN, která realizuje projekt sanace objektu Stará amalgámová elektrolýza (SAE)," konstatuje k této otázce Ing. Jaroslav Prokop. "Ministr tehdy konstatoval, že zatímco odstranění dioxinové zátěže probíhá podle plánu a realizační smlouvy, jsou zde určité problémy v postupu realizace projektu SAE. Přislíbil, že MŽP ČR společně se specialisty MF ČR připraví v nejbližší době návrh, jak situaci v odstranění nebezpečných odpadů a sloučenin z bývalého provozu amalgámové elektrolýzy co nejlépe vyřešit." Ministr (spolu se zástupci Středočeského kraje) vyjádřil názor, že speciální soubor technologických zařízení BCD mohl zůstat na místě ke zpracování podobných nebezpečných odpadů pocházejících nejen z lokality Spolany, ale i z jiných míst v České republice.

Ing. Jaroslav Prokop dodává: "Vlastní ekologická dioxinová zátěž ve Spolaně bude odstraněna během roku 2007. Podle podmínek v realizační smlouvě s MF ČR je zhotovitel nyní v časové situaci, kdy by měl začít připravovat dokumentaci k projednání, resp. projekt k dekontaminaci a odstranění zařízení tak, aby rekultivovaná plocha po sanačních pracích byla Spolaně vrácena do 31. 12. 2008.

Je tedy nejvyšší čas rozhodnout, zda je zde zájem státu na dalším využívání této unikátní sanační technologie ke zpracování podobných odpadů i z jiných míst v ČR. Firma je technicky i organizačně k takové činnosti připravena."

- jhm -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down