Švýcarsko a Lichtenštejnsko zrušily omezení dovozu potravin z deseti japonských prefektur zavedená po havárii v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011. S odvoláním na oznámení japonské vlády to uvedla agentura Kjódó. Podobný krok na začátku tohoto měsíce učinila Evropská unie.
Země nebudou nově vyžadovat testy na radiaci u některých zemědělských a rybích produktů z uvedených prefektur, včetně produktů z Fukušimy. Po zrušení opatření z dalších dvou zemí tak dovoz potravin z Japonska nadále omezuje sedm zemí, včetně Číny a Jižní Koreje. Omezení původně zavedlo 55 zemí.
Omezení zrušili všichni členové Evropského sdružení volného obchodu
Zrušení požadavků na testy přítomnosti radionuklidů a poskytování osvědčení o bezpečnosti některých výrobků by mělo zmírnit administrativní zátěž pro vývozce a exportéry ze Fukušimy a dalších devíti prefektur. Patří mezi ně Mijagi, Jamagata, Ibaraki, Gunma, Niigata, Jamanaši, Nagano, Iwate a Šizuoka.
Země EU a Norsko s Islandem zrušily podobná omezení dovozu 3. srpna. Nyní, když se připojilo i Lichtenštejnsko se Švýcarskem, tak zrušili omezení všichni členové Evropského sdružení volného obchodu (ESVO).
Japonské ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybolovu nyní plánuje v Bruselu zřídit nové pracoviště na podporu vývozu, které bude poskytovat informace producentům. V září chce ministerstvo uspořádat akci na podporu japonských potravin, včetně potravin z Fukušimy.
Spojené státy, Izrael a Singapur zrušily všechna omezení dovozu japonských potravin kvůli Fukušimě v roce 2021. Británie a Indonésie se připojily v roce 2022.
Čína je stále na pozoru
Čína, která se staví proti plánům Tokia vypustit upravenou radioaktivní vodu z fukušimské elektrárny koncem srpna, posílila požadavky na radiační testy u mořských plodů dovážených z Japonska.
Jadernou elektrárnu Fukušima na severovýchodě Japonska zničilo v březnu 2011 silné zemětřesení a následná vlna cunami. Ze zařízení uniklo větší množství radioaktivity, což z havárie elektrárny učinilo největší jadernou katastrofu od dubna 1986, kdy explodovala elektrárna v ukrajinském Černobylu.*
-čtk-