Města a obce od začátku letošního roku řeší, kam s plasty nevhodnými pro další recyklaci. V platnost totiž vešlo ustanovení zákona o odpadech, které znemožňuje některé z dosavadních možností, jak nakládat s určitými frakcemi z třídění plastů, uvedl to Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR). Podle něj hrozí kolaps celého systému třídění plastů v obcích.
Svaz uvedl, že na třídicích linkách se v současné době podle nové odpadové legislativy neuplatní jiné plasty než PET láhve, tvrdé obaly na drogistické zboží a fólie. Ostatní plasty zvané plastové výměty již třídicí linky nevezmou, podle legislativy se ale nedají odvézt ani na skládky, upozornil SMO ČR.
"Pokud třídicí linky nebudou moci podle nového zákona odbavovat všechny své výstupy, pak hrozí, že od obcí budou přijímat jen plasty obsahující výhradně zaručeně obchodovatelné složky," řekl místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Velkého Oseka na Kolínsku Pavel Drahovzal.
Drahovzal uvedl, že svaz o problému jedná se všemi zainteresovanými skupinami. Minulý týden jednali zástupci SMO ČR s ministerstvem životního prostředí. Rozhovory vede svaz také se společností EKO-KOM a spolupracuje s Českou asociací odpadového hospodářství.
"Nemůžeme občanům říkat, že teď mají třídit například jen PET lahve a za měsíc jen kelímky od jogurtu. Z velké části obcí by totiž pak mohly zmizet žluté kontejnery. A dlouhodobým neřešením této situace hrozí demotivace občanů pro třídění odpadů, což jednoznačně nelze připustit," podotkl Drahovzal.
Na začátku letošního roku nabyl účinnosti nový odpadový zákon. Mimo jiné stanoví konec skládkování na rok 2030, posouvá ho tak o šest roků. Zároveň zavádí zvyšování poplatků za ukládání odpadu. Ohledně data zákazu ukládání komunálního odpadu na skládky byl spor, Parlament však návrhy na dřívější termíny ukončení skládkování zamítl. Senátu se také nepodařilo prosadit roční odklad účinnosti zákona.
Obce by lidem měly nabízet jiné způsoby třídění, třeba systém PAYT. Při něm by se svoz účtoval podle množství odpadu, jeho hmotnosti, objemu či kombinaci uvedeného. K recyklovatelným materiálům vedle papíru a lepenky nyní patří třeba i buničina.
Odklad účinnosti zákona chtěli senátoři prosadit kvůli tomu, že podle nich nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy. Poukazovali na nebezpečí chaosu v nakládání s odpady. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) však řekl, že kolaps nehrozí. Prosazení balíku nové odpadové legislativy označil za největší úspěch loňského roku.
Svaz měst a obcí ČR je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací. Jeho členy je více než 2700 měst a obcí. Mezi hlavní cíle organizace patří obhajoba práv měst a obcí a vytváření příznivých podmínek pro jejich rozvoj, podpora samosprávné demokracie ve veřejné správě a spolupráce na přípravě zákonů a dalších opatření, které mají dopad na místní samosprávu.
(ČTK)*