Studie: Hodnocení přírody skrz ekonomický přínos je příčinou klimatické krize

Hodnocení přírody prostřednictvím jejích ekonomických přínosů, jako je produkce potravin a dalších komodit, je kořenem současné klimatické krize. Ve studii publikované v časopise Nature, která vychází z rešerší více než 50 000 vědeckých publikací, politických dokumentů a dalších zdrojů, to uvedla skupina výzkumníků z Baskického centra pro klimatickou změnu ve Španělsku. Na studii se podílel i Ústav výzkumu globální změny AV ČR. Vědci uvedli, že hospodářská a politická rozhodnutí se často řídí zaměřením na krátkodobé zisky a hospodářský růst.

Ekologie versus ekonomika

"Nový článek v časopise Nature ukazuje, že když se jako společnost soustředíme výhradně na ekonomické hodnoty přírody, vede nás to k rozhodnutím, kterými podrýváme fungování přírody. Především tak ale podrýváme svoje vlastní fungování na planetě, protože následně musíme čelit krizím jako klimatická krize nebo krize biodiverzity. Pokud se chceme posunout k větší spravedlnosti a udržitelnosti, musíme se primárně zaměřit se na rovinu hodnot," uvedla Zuzana Harmáčková z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI.

Vědci apelují na změnu ve společnosti

Studie shrnuje a zdůrazňuje hlavní výsledky hodnocení přírody, které vycházely z rešerše více než 50 000 vědeckých publikací, politických dokumentů a domorodých a místních zdrojů znalostí. Zabývali se tím, jaké aspekty různé společnosti na přírodě oceňují a vypracovali soubor hodnoticích metod, kterými lze všechny typy hodnot přírody měřit. Tyto metody jsou založené na řadě ekonomických, ekologických a sociokulturních ukazatelů a metrik.

"Vědci vyvinuli rozsáhlý soubor metod oceňování. Co nám chybí, je ochota nebo schopnost vlád a dalších klíčových zainteresovaných stran tyto metody aplikovat a začlenit je do svých rozhodnutí," uvedl vedoucí studie Unai Pascual.

Aby se rozhodování politických a hospodářských autorit posunulo, je zapotřebí podle vědců hlubší změna společnosti. Ta je nutná k řešení současné globální krize biodiverzity a klimatické nouze a jejich společenských dopadů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down