Strakonická teplárna je v zisku, do roku 2024 chce skončit s uhlím

Strakonická teplárna chce do roku 2024 snížit emise oxidu uhličitého z původních 151 000 tun na 10 000 tun. Uhlí nahrazuje obnovitelnými zdroji, letos bude poměr biomasy k uhlí 90 ku deseti. Teplárna podala žádost o dotaci 620 milionů Kč z Modernizačního fondu. Loni se podnik dostal ze ztráty do čistého zisku tři miliony korun, řekl generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.

Cílem projektu Čisté město 2024 je odejít do zmíněného roku od uhlí. Již dříve začala nahrazovat uhlí obnovitelnými zdroji. Předloni poprvé víc spalovala biomasu. Do nové dopravy biomasy investovala loni 50 milionů: začala modernizovat dopravníkové cesty, aby měla stoprocentní zálohu a dodávky biomasy nebyly přerušované.

"Představenstvo připravilo strategii přechodu na čistý zdroj. Cílem je odchod od technologie spalování uhlí při současném snížení produkce emisí oxidu uhličitého o víc než 90 procent do roku 2024," uvedl ředitel. Od roku 2019, kdy teplárna zavedla ekologický program, přešla u kotlů K1 a K2 na vysoký poměr biomasy a omezila výrazně provoz kotlů K3, K4 a K5, které spalují fosilní paliva, a produkují tak hodně emisí. Ještě v roce 2018 byla produkce oxidu uhličitého 131 000 tun, loni 51 000 tun.

Podle ředitele se loni podařilo několik zásadních provozních změn. Stoupl podíl biomasy, firma nakoupila emisní povolenky, a to i pro rok 2022 v aktuální tržní hodnotě 150 milionů Kč. "Díky všem těmto změnám jsme již hospodařili v roce 2020 se ziskem asi tři miliony korun. EBITDA (zisk před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) se taky hodně posunula, za loňský rok jsme měli 67 milionů," řekl Hřídel. Předloni byl zisk EBITDA 15,8 milionu. Tržby loni meziročně klesly o necelé tři miliony na 314,3 milionu korun.

Teplárna má ve strategii Čisté město 2024 několik plánů. Upraví dopravu biomasy do kotlů K1 a K2 tak, aby zajistila její bezproblémové dodávky. Ukončí provoz kotlů K3, K4 a K5 a bude je držet jen jako zdroje pro případné havárie. Zmodernizuje turbínu, vybuduje i nový energetický zdroj v průmyslové zóně. Podle Hřídele rovněž zvažuje, že postaví bateriové úložiště o výkonu pěti megawatt.

Strakonice letos v dubnu rozhodly, že půjčí teplárně deset milionů Kč. Firma chce postavit teplovod na sídliště Šumavská a do lokality archeologa Dubského. Radnice tak chce vyřešit spor o platby, který vede teplárna s firmou Energo. Letos v lednu a květnu teplárna krátkodobě přerušila dodávky Energu, které zásobuje i přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Jeho obyvatelé tak byli letos koncem května dva dny bez tepla a teplé vody. Poté Energo podepsalo s teplárnou novou smlouvu. Podle teplárny Energo dlouhodobě neplatilo za odběr.

V roce 2019 skončila teplárna ve ztrátě po zdanění 33,3 milionu. Prodala 472,5 terajoulu tepla. Vytápí 7000 domácností a desítky firem. Většinový akcionář, jímž je město, má v teplárně 77,3 procenta akcií.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down