01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stolní porcelán z odpadu

Stolní porcelán z odpadu S podporou Bavorské nadace pro výzkum vyvinulo bavorské sdružení FORKERAM technologii zpracování odpadového skla na stolní a užitkovou keramiku s nízkými provozními náklady. Cílem vývoje v letech 1998-2001 bylo zpracování odpadového skla jako alternativní suroviny za písky...

Stolní porcelán z odpadu

S podporou Bavorské nadace pro výzkum vyvinulo bavorské sdružení FORKERAM technologii zpracování odpadového skla na stolní a užitkovou keramiku s nízkými provozními náklady.

Cílem vývoje v letech 1998-2001 bylo zpracování odpadového skla jako alternativní suroviny za písky a živcové zdroje na vysoce pevný porcelán s tenkým střepem, s vypalovací teplotou sníženou až na 1100 řC. Takové využití odpadní suroviny by mělo výhodu v dosažení nižší spotřeby energie, a tím dosažení podstatně snížené ceny nového výrobku.

Optimálních výsledků bylo dosaženo při zpracování hmoty s 30 % odpadu z čirého bílého obalového skla a plochého skla. Dalším přídavkem bylo 10 % bórosilikátové frity (Borsit), což je materiál, obsahující 80 % hm. SiO2, 2 % hm. Al2O3, 5 % hm. Na2O a 13 % hm. B2O3. Po vypálení při 1100 řC se získává tvrdý a neporézní střep s porezitou a nasákavostí vody pod 0,1 % a s ohybovou pevností 60-80 MPa. Pro tento materiál, nazývaný vitroporcelán či vitrokeramika, musel být také vypracovány vhodné typy glazur, vypalující rovněž při 1100 řC a odpovídající složením výrobku.

Z nové keramiky z recyklovaného skla předpokládá firma Rösler Porzellan und Kunststoffe výrobu celé palety nových výrobků stolního porcelánu (jako např. hotelového porcelánu) nebo užitkového porcelánu (jako např. formy na pečivo, nádoby na pečení, porcelánové zátky pro pákové uzávěry vratných nápojových láhví), a některé výrobky technické keramiky.

Část odpadového skla a recyklovaného porcelánu zpracovává firma Rösler i na granulát (feedstock) pro výrobu keramiky vysocevýkonnou technologii vstřikování keramických prášků CIM (Ceramic Injection Molding). Granulát CIM 30 V, nově vyvinutý rámci programu FORKERAM ve spolu s Univerzitou Bayreuth, obsahuje 77 % hm. keramického prášku GK 8010 z odpadového skla, porcelánových střepů, illitu, kaolinu a bentonitu umletého jemným mletím na prášek s velikostí zrna d50 pod 40 mm a spojeného s 23 % hm. pojiva na bázi parafinu, ceresinu a kyseliny stearové. Z tohoto granulátu se vstřikují keramické výrobky, které se posléze zbaví pojiva při teplotě 800 řC a slinují na hotovo při teplotě 1250 řC.

Složení výrobku, který obsahuje podíl asi 30 % hm. odpadového skla a dále asi 70 % recyklovaného porcelánu, přispívá k výraznému snížení slinovací teploty ze 1400 řC na 1250 řC a ke snížení spotřeby energie o 30 %. Cena čajového šálku vyrobeného technologií CIM z prášku GK 8010 představuje jen asi 80 % ceny porcelánového šálku vyráběného klasickou technologií. Tato technologie má proto naději na úspěch na trhu.

- Ab -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down