01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stihneme BRKO?

Snížit množství biologicky rozložitelného odpadu ukládaného na skládky je jedním z cílů, které bychom měli splnit v nejbližších dvou letech. Nezdá se, že bychom se k němu blížili.

Podle Plánu odpadového hospodářství (POH) máme snížit maximální množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů (BRKO) ukládaných na skládky tak, aby podíl této složky činil v roce 2010 nejvíce 75 % hmotnostních z celkového množství BRKO vzniklého v roce 1995 (v 2013 to má být 50 %, v roce 2020 jen 35 %). Za nedodržení těchto cílů hrozí České republice citelné sankce Evropské unie. Tab. 1 ukazuje, jak by mělo vypadat toto snižování v konkrétních číslech. V roce 2010 bychom měli na skládky ukládat pouze 1147 tisíc tun BRKO (což odpovídá 75 % množství BRKO v roce 1995).

Trend ukládání BRKO na skládky by proto měl nyní již klesat, aby bylo reálné daného cíle dosáhnout. Skutečnost je však velmi odlišná a zdá se, že k uloženým cílům nespějeme.

Plnění cílů POH je od roku 2003 průběžně kontrolováno a vyhodnocováno. Podle reálných dat z tohoto vyhodnocená množství BRKO ukládaných na skládku od roku 2003 neustále roste (viz graf) a od samého počátku sledování překračuje cílové množství z roku 2010 (až o desítky procent). Například v roce 2006 bylo uloženo na skládku 1425 tisíc tun BRKO, což je o zhruba 300 tisíc tun víc, než kolik budeme smět uložit v roce 2010. Data z roku 2007 nejsou zatím k dispozici, nedá se však očekávat, že by se situace nějak dramaticky otočila.

Pokud máme uložit v roce 2010 pouze 1147 tisíc tun BRKO, pak nás čeká opravdu heroický úkol. Ode dneška do dvou let musíme rozjet takový systém, aby se otočil trend stoupajícího skládkování BRKO. Navíc je třeba ještě zajistit, aby se jeho objem ve skládkovaném komunálním odpadu snížil nejméně o 300 tisíc tun. Podle Ministerstva životního prostředí by měla pomoci nová vyhláška o nakládání s bioodpady, která byla schválena minulý měsíc.

Tři sta tisíc tun BRKO - to je vstupní surovina například pro patnáct středně velkých kompostáren, včetně odpovídající infrastruktury, zajištěných svozů, sběrového systému, nákupu vybavení a technologie a zajištění odbytu kompostů. Podle Daniela Vondrouše (MŽP) je v Česku dostatečná kapacita zpracovatelských zařízení pro bioodpad, jen nemají co zpracovávat (viz rozhovor na str. 7 tohoto čísla). Provozovatelé kompostáren zase žehrají na špatný odbyt vyrobených kompostů. Obce a města se horlivě pouštějí do řešení svých biologicky rozložitelných odpadů. Do roku 2010 má v tomto ohledu Česko rozhodně co dělat.

- jst -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down