Okamžitě poté, co opadla voda, vyrazili do terénu inspektoři České inspekce životního prostředí, aby zkontrolovali stav významných průmyslových a zemědělských provozů. Zaměřili se především na události, které by mohly významným způsobem ohrozit životní prostředí. Na základě tohoto terénního šetření byl k 28. srpnu 2002 vydán přehled o stavu a škod, které v těchto podnicích způsobily povodně.
Z významných průmyslových provozů, kde se ve větším měřítku nakládá se závadnými látkami a nalézají se v oblasti postižené povodní, nebyly povodní zasaženy sklady ČEPRO (sklad Včelná a Smyslov v povodí Vltavy), centrální tankoviště ropy MERO ČR na Mělnicku, rafinérie České rafinérské v Kralupech, Kaučuk Kralupy, Linde Technoplyn v Českých Budějovicích a Crystalex v Chlumu u Třeboně. Povodní nebyly zasaženy ani podniky PαG-Rakona a DETEX v okresu Rakovník.
K zatopení bez zjištěného úniku závadných látek do vod došlo u podniků: Jihočeské dřevařské závody Soběslav, Lovochemie (ČOV), Setuza (ČOV), Tonaso, Unilever-Ústí n L., Frantschach Pulp α Paper Štětí, Spolek pro chem.a hut. výrobu Ústí nad Labem, ICN Czech Republic. Dále bylo zatopeno větší množství objektů se čpavkovým hospodářstvím - potravinářské provozy, mrazírny, zimní stadiony. Únik čpavku byl však zjištěn pouze v jednom případě. Rovněž u prověřovaných zaplavených čerpacích stanic PHM nebyl zjištěn únik ropných látek, neboť se ve všech případech podařilo zajistit hermetičnost nádrží.
Zaplaven byl také areál Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, kde však nedošlo k žádnému úniku radioaktivních látek do životního prostředí.
K zatopení a současnému úniku závadných látek do vod došlo u následujících významných podniků: Spolana (opakovaný únik chloru), Brudra-SAR Praha (únik ropných látek), Šroubárna Libčice (v šetření), České přístavy - mrazírny v přístavu Holešovice (únik čpavku). Všechny tyto případy jsou v dalším šetření ČIŽP.
Inspektoři celkem zkontrolovali v povodí Vltavy a Berounky 40 provozů (z toho 23 zaplavených). Byly zjištěny pouze čtyři úniky závadných látek. V povodí Labe bylo prověřeno 21 provozů (z toto 16 zaplavených). Nebyl zjištěn žádný únik závadných látek. Kromě mediální kauzy Spolany Neratovice, kde spíše došlo k selhání managementu, se tedy neodehrála z hlediska znečištění životního prostředí mimořádně závažná událost. Další zkoumání inspektorů však může přinést nové skutečnosti.
Zdroj: ČIŽP
|