Státy nenalezly shodu na úmluvě o snížení odpadu z plastu, uvedl předsedající

Světové státy nenalezly shodu na mezinárodní úmluvě o snížení odpadu z plastu a v jednání budou pokračovat později, oznámil to předsedající přípravného jednání OSN v jihokorejském Pusanu Luis Vayas Valdivieso, napsala agentura AFP. Mezi spornými body bylo například zastropování produkce plastu, která by se mohla do 30 let ztrojnásobit. Podle agentur se nové rozhovory uskuteční příští rok.

Jednání mělo být poslední

Rozhovory o úmluvě trvají dva roky a páté přípravné jednání v Pusanu mělo být tím posledním, kde se dohoda schválí. "Je tu všeobecná shoda svolat zasedání v pozdějším termínu a dokončit naše jednání," uvedl ekvádorský diplomat Vayas. To se podle agentur uskuteční v roce 2025, konkrétní datum nebylo ale oznámené.

V sobotu státy jednaly za zavřenými dveřmi a v pondělí se o dohodě mělo jednat na plenární schůzi, která začala s velkým zpožděním. Předsedající jednání Vayas řekl, že rozhovory udělaly pokrok. "Musíme ale uznat, že několik kritických otázek nám stále braní dosáhnout celkové shody," oznámil krach jednání o závazné úmluvě ekvádorský diplomat.

Dojednání právně závazné úmluvy o snížení odpadu z plastu by podle agentury Reuters mohlo být pro ochranu životního prostředí podobně významným krokem jako klimatická dohoda z Paříže v roce 2015. Ta stanovila, že státy chtějí zabránit nárůstu globální průměrné teploty o více než dva stupně ve srovnání s předindustriální érou a chtěly by dosáhnout nárůstu pod 1,5 stupně.

Nejasné zastropování

Návrhy dohody ukazují, jaké jsou nejvíce sporné body. Podle Reuters se jedná o zastropování výroby plastů, zákaz některých látek či zajištění financování pro chudší země, aby mohly opatření z úmluvy zavést do praxe. Tyto tři sporné body zmínily podle agentury AFP i Vayas.

Podle vyjádření zástupců řady zemí dohodu blokovala menší skupina států a producentů ropy. Podle AFP skupinu vedly Saúdská Arábie a Rusko, které chtějí úmluvu s co nejméně závaznými a konkrétními cíli. Nejasný je podle AFP i postoj dvou velkých světových výrobců plastů - Spojených států a Číny. Agentury poukazují, že v příštích třech desetiletích by se výroba plastů mohla podle odhadů ztrojnásobit na 1,2 miliardy tun ročně.

Podle agentur na podobě úmluvy nalezlo společnou řeč přes 100 ze 170 států, kteří se jednání v Pusanu účastnily. Někteří zástupci vyjadřovali nespokojenost, že se jednání nepodařilo uzavřít. "Dáváme přednost odtud odjet bez dohody, než se špatnou dohodou," řekl agentuře AFP jeden z unijních diplomatů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down