Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 137,2 miliardy korun. V meziročním srovnání tak garance klesly o zhruba 0,6 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu Ministerstva financí, který dostane v pondělí vláda pro informaci. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za zhruba 175,7 miliardy korun.
Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Platí se z peněz z privatizací.
Z materiálu vyplývá, že ke konci loňského roku bylo na účtech privatizace 19 miliard korun. Z toho 16,7 miliardy korun jsou peníze z tzv. velké privatizace a 2,3 miliardy z malé privatizace, ty ovšem nelze podle zákona použít pro odstraňování ekologických škod vzniklých před privatizací. Na účtech jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy hlavně od společnosti ČEZ.
Ve srovnání s koncem roku 2019 se podle materiálu o čtyři snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 128 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvou zveřejňuje MF na internetu. "V roce 2020 neschválila vláda žádnou novou smluvní garanci na vypořádání staré ekologické zátěže," uvádí dále materiál.
V březnu 2017 MF informovalo, že všechny zakázky na odstranění starých ekologických škod chce ministerstvo financí zadat do deseti až 12 let.*
-čtk-