01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Státní fond životního prostředí buduje zpětnou vazbu

Od počátku tohoto roku pracují v sídlech nových krajů krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR. Navázala na činnost bývalých sedmi regionálních pracovišť. Tato pracoviště slouží žadatelům o finanční podporu ze SFŽP nejen jako...

Od počátku tohoto roku pracují v sídlech nových krajů krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR. Navázala na činnost bývalých sedmi regionálních pracovišť.

Tato pracoviště slouží žadatelům o finanční podporu ze SFŽP nejen jako kontaktní místa pro informace, ale přijímají také žádosti o podporu z Fondu podle programů vyhlášených Ministerstvem životního prostředí ve Směrnici o poskytování finančních prostředků ze SFŽP ČR. Tato Směrnice a její konkretizace ve formě Přílohy I. a Přílohy II. v aktuálním znění jsou k dispozici všem žadatelům v sídle SFŽP v Praze a na všech čtrnácti krajských pracovištích (tab).

Na podzim loňského roku uskutečnila Krajská pracoviště Fondu dotazníkovou akci mezi starosty měst a obcí svého území s cílem připomenout možnosti spolufinacování investičních akcí spojených s péčí o životní prostředí a jeho ochranou, zmapovat záměry a potřeby obcí a měst v oblasti ekologických opatření ve všech složkách životního prostředí a v neposlední řadě té vytvořit jakousi zpětnou vazbu mezi starosty a SFŽP a jeho krajskými pracovišti.

Celkem bylo osloveno 6377 subjektů (měst, obcí a městských částí). Vrátilo se 4260 dotazníků, úspěšnost tedy byla 66,75 %. Nejvíce dotazníků se vrátilo ze Zlínského kraje - z 300 obcí 235 dotazníků, tj. 78,33 %. Nejméně, pouze 43,66 % dotazníků se vrátilo z Plzeňského kraje

Vyhodnoceno bylo vytipovaných 19 stěžejních otázek ze zhruba 50 položených, které se týkaly především záměrů obcí při případném budování plynofikace, ČOV či kanalizace, akcí v oblasti ochrany přírody a krajiny, budování sběrného dvora, linky na separaci odpadů, využívání obnovitelných zdrojů při vytápění svých objektů apod. Respondenti měli možnost odpovídat ano -ne -nevím.

Z výsledků dotazníkové akce například vyplynulo, že více než 76 procent obcí a měst v Královehradeckém kraji, které dotazník vyplnily, není napojeno na ČOV a téměř 41 procent plánuje plynofikaci obce či vybudování centrálního zásobování teplem. Těsně přes 61 procent měst a obcí, které se dotazníkové akce zúčastnily, odpovědělo, že plánují plynofikaci objektů ve svém vlastnictví a přes 72 procent jich neuvažuje o vybudování sběrného dvora s pomocí SFŽP.

V Karlovarském kraji bylo osloveno 217 měst a obcí, vyplněný dotazník jich vrátilo 140, tj. 64,52 %. Z tohoto počtu obcí jich přes 51 procent odpovědělo, že jsou dostatečně informováni o možnostech podpory svých akcí a projektů ze zdrojů SFŽP a například 35 procent obcí počítá s budováním nové čistírny odpadních vod, 50 procent obcí leží v ochranném pásmu vod a 22 procent plánuje odbahnění rybníka. Více než 72 procent obcí Jihočeského kraje, zúčastněných v dotazníkové akci odpovědělo, je třeba dobudovat kanalizaci na jejich území a téměř 42 % obcí je napojeno na ČOV.

V Moravskoslezském kraji byly osloveny 324 obce v šesti okresech. Vyplněné dotazníky vrátilo 237 obcí , tj. 73,15 %. Téměř 43 procent obcí tohoto kraje, především s počtem obyvatel od 500 do 2000, plánuje plynofikaci či centrální zásobování teplem a skoro 49 % plynofikaci objektů ve svém vlastnictví. S budováním nové ČOV počítá téměř 47 procent z 507 jihomoravských obcí a 14 % těchto obcí uvádí, že je třeba přebudovat či intenzifikovat stávající ČOV. Téměř 37 procent obcí Pardubického kraje, které odpověděly na položené otázky v dotazníku, uvádí, že má na svém katastru skládku uzavřenou k 1. 8. 1996, kterou je potřeba sanovat. Celých 61 procent obcí tohoto kraje zároveň uvádí, že je potřebné vybudovat kanalizaci a téměř 43 procent jich počítá s budování nové čistírny odpadních vod.

Věra Dřevíkovská,

tisková mluvčí

Státního fondu životního prostředí

  tab

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down