01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Starého šatstva se lze zbavit i ekologicky

Zhruba 50 % odloženého šatstva ještě může dál sloužit. Využívají je hlavně charitativní organizace a secondhandy. Tvrdí to Vlastmil Němec ze společnosti Revenge, a. s., zabývající se sběrem a zpracováním starého textilu. Dalších přibližně 35 % textilu společnost rozstříhá na hadry a nabídne...

Zhruba 50 % odloženého šatstva ještě může dál sloužit. Využívají je hlavně charitativní organizace a secondhandy. Tvrdí to Vlastmil Němec ze společnosti Revenge, a. s., zabývající se sběrem a zpracováním starého textilu. Dalších přibližně 35 % textilu společnost rozstříhá na hadry a nabídne průmyslu například na čištění nebo leštění. Teprve zbývajících asi 15 % bez dalšího využití končí na skládkách či se využije pro výrobu alternativních paliv.

Kontejnery pro sběr použitého textilu a obuvi se ve městech a obcích objevují stále častěji. Jeden instalovali loni na podzim ve spolupráci s firmou Revenge i v městysi Bobrová na Žďársku. Od října do prosince tam jeho prostřednictvím postupně vybrali 1143 kg textilu. Starostka Zdeňka Smažilová si tuto praxi pochvaluje: »Odvoz a další zpracování zajišťuje firma, obec to nijak nezatěžuje. Naopak ještě obdrží malou finanční odměnu. Firma také kontejner sama přivezla, umístila na předem dohodnuté místo a pravidelně jej i vyváží.«

V Bobrové očekávají, že se jim sníží množství směsného odpadu. Zároveň oceňují fakt, že místní občané takto pomáhají sociálně potřebným. Nezanedbatelný je i přínos pro životní prostředí.

V Tlumačově na Zlínsku spolupracují s polskou firmou WTORPOL. Ta loni na podzim v obci rozmístila tři kontejnery. Lze do nich odkládat čistý a suchý textil i obnošenou obuv. Oděvy je nutno do nádob vkládat v igelitových pytlích či taškách, obuv je třeba spárovat a svázat. »Pro obec to není žádná administrativní ani organizační zátěž,« říká tajemník obecního úřadu Ing. Jaromír Janský. »O vše se stará firma, která si zpracovala i harmonogram vývozu kontejnerů. Pouze je-li kontejner zaplněn rychleji, vyzveme ji k odběru mimo plán. Kontejnery zůstávají v majetku společnosti, obec je jen bezplatně umožnila umístit na existující místa pro separovaný odpad.«

Jaromír Janský vyzvedává ekonomický přínos projektu: »Především je to snížení množství objemu směsného komunálního odpadu a z toho plynoucí delší frekvence vývozu na skládku a úspora na poplatcích za uložení na skládce. Nezanedbatelná je také morální otázka, kdy se z odpadu stává druhotná surovina.«

V Tlumačově jsou hned tři hnízda na separovaný odpad doplněna o bílé kontejnery na odložení starého textilu a obuvi.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down