Kvalitní sběr a svoz separovaných složek z komunálního odpadu je důležitým faktorem pro vyjádření náladovosti celého systému hospodaření s komunálním odpadem. Množství vynaložených nákladů se projeví jak v hospodaření svozové firmy a obsluhovaných...
Kvalitní sběr a svoz separovaných složek z komunálního odpadu je důležitým faktorem pro vyjádření náladovosti celého systému hospodaření s komunálním odpadem. Množství vynaložených nákladů se projeví jak v hospodaření svozové firmy a obsluhovaných obcí, tak i na poplatcích, které musí za službu vynaložit samotní občané. Většinou ani nezáleží na tom, zda jejich ochota třídit je vysoká, nebo žádná.
Zásadní otázkou pro nastavení vhodného systému sběru a svozu komunálního odpadu (KO) je znalost množství jednotlivě odvážených komodit. Nadměrný počet jízd zatěžuje ekonomiku celého procesu, při malém počtu jízd je okolí sběrných míst završeno odpadky, případně dochází v lokalitě nárůstu počtu a velikosti černých skládek. Pro odvoz odpadu svozovou firmou je důležitá znalost váhového množství, pro nastavení systému sběru odpadu v obcích je naopak důležitá znalost objemového množství.
Logistika sběru a svozu vychází z průzkumu lokality, kde je na základě vstupních parametrů odvozeno předpokládané teoretické množství vybraných komodit, které lze ze zájmového území samostatně získat. Zbylý odpad se sváží jako odpad směsný.
Tento text se zabývá zjištěním váhového a objemového množství papíru, plastů a skla (jako základních separovaných složek), bioodpadem, nebezpečným a velkoobjemovým odpadem (jako doplňkových separovaných složek) a výpočtem množství zbytkového (směsného) komunálního odpadu.
Základem pro získání teoretických hodnot množství jednotlivých komodit jsou vstupní parametry obcí, které zahrnují počet obyvatel, počet domů (bytových, rodinných), způsob vytápění (uhlí, dřevo, elektřina, plyn, ostatní) a počet osob v zástavbě. Nejpřehlednější údaje lze získat ze sčítání lidu, domů a bytů, které se konalo k 1. březnu roku 2001. Tabulka zároveň umožňuje jakékoliv opravy podle stávajícího stavu. Konkretizace vstupních parametrů je nezbytným předpokladem pro úspěšné vyřešení konkrétní lokality, případně jakéhokoli regionu.
Na základě způsobu vytápění jednotlivých domů a bytů jsou obyvatelé obce rozděleni do zástaveb typu C, S, V, P (centrální, smíšená, vilová, příměstská). V těchto zástavbách dochází k rozdílné produkci odpadů od jednotlivých obyvatel. Výpočet celkového množství komunálního odpadu i jeho složek je prováděn pomocí standardů uváděných v odborné literatuře. Hodnoty z výpočtu jsou uvedeny v tab. 1. Do tabulky lze zadat libovolný počet obcí. Poslední řádek obsahuje celkové součtové údaje pro celý mikroregion. Pro plánování sběru a svozu je důležité přihlížet k územnímu rozmístění jednotlivých obcí, jejich vzájemné dopravní návaznosti při řešení logistiky svozu.
Na základě vstupních údajů o celkové rozloze veřejné zeleně v jednotlivých obcích je možné provést odhady množství biologického odpadu z těchto ploch (tab. 2). Hodnoty jsou vypočteny z údajů z literatury a uvádějí produkci hmoty z jednoho hektaru. Výsledné hodnoty jsou uvedeny ve dvou sloupcích jako interval předpokládaného množství biologického odpadu a převedeny na hodnoty ročního objemu kontejnerů. Počet kontejnerů a jejich velikost je opět dána četností svozu tohoto odpadu.
Uvedený výpočet je aplikovatelný pro jakýkoliv region, případně samostatné obce k řešení logistiky sběru a svozu separovaných složek z komunálního odpadu v lokalitě. Podle vypočtených hodnot lze navrhovat volbu systému sběru a logistiku svozu, optimalizace rozmístění sběrných nádob a svozových tras, velikost a počet kontejnerů, četnost svozu a kalkulaci nákladů na zvolený systém.
Tab. 1, 2, 3
Tab.4
Ing. Vlastimil Altmann
Ing. Miroslav Mimra, MBA, PhD
Technická fakulta,
Česká zemědělská univerzita