Srbsko, Evropská unie a Německo v Bělehradě podepsaly dohodu o záměru těžit srbské zásoby lithia, které se používá na výrobu baterií především do elektromobilů. Prohlášení o záměru bylo podepsáno za přítomnosti srbského prezidenta Aleksandara Vučiče, německého kancléře Olafa Scholze a místopředsedy Evropské komise Maroše Šefčoviče, informovala agentura DPA.
Velké spory kolem těžby
Podle DPA chtějí EU a Srbsko společně vytěžit jedno z největších nalezišť lithia v Evropě za miliardy eur. Podepsaný záměr má umožnit ekologickou těžbu celosvětově velmi žádaného lehkého kovu v oblasti Jadar.
V Srbsku však projekt naráží na mohutný odpor ochránců životního prostředí. Ekologické organizace a opoziční strany pohrozily, že v srpnu zahájí blokády hlavních železničních tratí a křižovatek, pokud vláda projekt neukončí.
Srbská vláda minulý týden dala zelenou projektu na těžbu lithia, když obnovila licenci australské těžební společnosti Rio Tinto. Učinil tak poté, co ústavní soud rozhodl, že předchozí odnětí licence bylo nezákonné. Největší naleziště v Evropě by mohlo pokrýt z 90 procent aktuální potřeby lithia v Evropě, napsala dříve agentura dříve Reuters.
Pozastavený projekt
Původní projekt těžby srbské úřady zastavily v 2022 kvůli obavám z dopadů na přírodu, což v oblasti na západě Srbska, kde se mělo těžit, vyvolalo silné protesty. Ekologové se obávali například silného znečištění zdrojů vody.
Německý kancléř Scholz ujistil, že těžba bude odpovídat "nejvyšším standardům" ochrany životního prostředí. Šefčovič hovořil o "historickém dni" a dohodu ocenil jako krok Srbska směrem do Evropské unie. Nejeuforičtěji se podle DPA po podpisu vyjádřil Vučić. "Pro nás to bude znamenat bod obratu a kvantitativní skok do budoucna, něco, co jsme nepovažovali za možné," řekl srbský prezident.*
-čtk-