Světová spotřeba PETu jako obalového materiálu neustále roste. K recyklaci se však vrací relativně málo odpadních PET lahví. Vzrůstající spotřebu PET na obaly dokládá graf z prognostické studie švýcarské marketingové firmy Maack Business Services (obr. 1). Podle údajů evropské organizace PETCORE...
Světová spotřeba PETu jako obalového materiálu neustále roste. K recyklaci se však vrací relativně málo odpadních PET lahví.
Vzrůstající spotřebu PET na obaly dokládá graf z prognostické studie švýcarské marketingové firmy Maack Business Services (obr. 1).
Podle údajů evropské organizace PETCORE (sdružení podporující opětné získání, recyklaci a zhodnocení PET lahví v Evropě) byly v EU v roce 1999 (údaj z dubna 2000) sebrány a následně znovu zpracovány rekordní 4 miliardy lahví, což představuje 219 000 tun PET - v roce 2000 však bylo na výrobu obalů z PET spotřebováno kolem pět mil. tun. PET lahve prodávané v současné době na našem trhu jsou recyklovatelné pouze po odstranění etiket, které jsou lepeny na obal lepidly. Tyto etikety musí být odstraněny odmáčením a rozpuštěním lepidla za pomoci chemikálií.
Roční spotřeba výchozí suroviny v ČR je 60 000 tun (zdroj: MPO, 2003), což představuje 1,5 miliardy lahví o objemu 1,5 l (průměrná hmotnost 1,5 litrové lahve je 40g). Z tab. 2 vyplývá, že 85 % ceny lahve připadá na cenu suroviny, z níž se láhev vyrábí.
- jhm -
Text je chybný. Ne 1,5 mld. lahví, ale 0,15 mld. Z toho 15 na osobu/rok
-izk-