Spolek Frank Bold Society s konečnou platností neuspěl se žalobou kvůli modernizaci chvaletické elektrárny. Nejvyšší správní soud (NSS) sice v roce 2018 vyhověl první kasační stížnosti spolku, Městský soud v Praze ale i napodruhé rozhodl, že modernizace nemá výrazný negativní dopad na okolí. Další kasační stížnost už NSS podle informací na úřední desce zamítl.
Hnědouhelná elektrárna u Chvaletic na Pardubicku získala v letech 2015 a 2016 stavební povolení pro sekundární denitrifikaci a rekonstrukci elektrostatických odlučovačů na blocích B3 a B4. Práce za přibližně tři miliardy korun jsou už hotové. Kritizovali je ale ekologičtí aktivisté, kteří poukazovali na to, že obnova bloků prodlouží jejich životnost až do roku 2030, a budou tak pokračovat negativní dopady provozu na přírodu a zdraví lidí.
Spolek Frank Bold Society označil v kasační stížnosti za významný negativní dopad emise amoniaku, tedy čpavku. Soud uznal, že vysoké emise čpavku by představovaly problém, ve Chvaleticích by však měly nastat jen výjimečně.
„Stěžovatel nepřinesl žádné věcné argumenty svědčící pro to, že množství vypouštěného amoniaku bude skutečně dvojnásobné oproti předpokladům obsaženým v rozptylové studii,“ stojí v rozhodnutí soudu.
Čpavek podle rozhodnutí nemá být vypouštěn do ovzduší kontinuálně, únik nastane jen v případě nesprávného dávkování močoviny. Pouze v případě mimořádné chyby v obsluze technologie může dojít k tomu, že koncentrace dosáhne maximálního emisního limitu.
NSS tak potvrdil, že záměr denitrifikace elektrárny nepodléhal takzvanému zjišťovacímu řízení podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Úřady správně vyhodnotily modernizaci jako takzvaný podlimitní záměr.
Elektrárna společnosti Sev.en EC ve Chvaleticích je podle webu provozovatele třetí největší výrobce elektřiny v ČR. Je zároveň nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi.*
(red, ČTK)
Foto: archiv Sev.en Energy