Společnosti Saker, která zpracovává kovy, loni výrazně vzrostly tržby i zisk

Společnosti Saker, která zpracovává a recykluje kovy, loni meziročně vzrostly tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží o 1,479 miliardy korun na více než 3,853 miliardy korun. Zisk po zdanění firmě vzrostl na 76,8 milionu korun, v roce 2020 byl 24,3 milionu korun, vyplývá to z výroční zprávy firmy uložené ve Sbírce listin.

Společnost má sídlo, sklad a hlavní kancelář v Kroměříži. Ve městě působí i její odštěpný závod Alusak vyrábějící hliníkové slitiny. Dále Saker ovládá firmu Kovošrot Kroměříž, v níž má stoprocentní obchodní podíl, a společnost Saker Pečky, ve které vlastní podíl 76 procent. Na Slovensku má dceřiné společnosti Saker a Loacker Recycling GmbH.

Obrat firmy Saker z prodeje výrobků hliníkárny Alusak loni činil 2,148 miliardy korun, o rok dříve byl 1,434 miliardy korun. Obrat z prodeje kovového odpadu loni dosáhl 1,677 miliardy korun, předloni byl 932 milionů korun.

Hlavní činností společnosti Saker je zpracování a recyklace barevných kovů a příprava dodávek pro zpracování v hutních provozech. Hliníkové slitiny ze slévárny Alusak využívají především podniky v elektrotechnickém a automobilovém průmyslu v České republice i zahraničí. Loni Saker zaměstnával v průměru 144 lidí, o jednoho člověka více než v roce 2020. Na osobní náklady uvolnil 86,2 milionu korun, meziročně asi o 12,4 milionu korun více.

Loni se podle zástupců podniku uklidnila situace na trhu vstupních surovin šrotů a tomu odpovídala i jejich pořizovací cena. Omezení výroby v automobilkách se produkce společnosti výrazně nedotklo, naopak se na trhu zvýšila poptávka po hliníkových slitinách, zejména v oboru automotive. Nárůst zájmu byl v celé Asii. "Také poptávka na americkém trhu se vyvíjela velmi dobře. To se odrazilo na evropském trhu s hliníkovými slitinami, kde produkce velkých evropských sléváren byla vysávána především asijským trhem," uvedli zástupci firmy. Poptávka podle nich výrazně převyšovala výrobní možnosti firmy, což znamenalo růst cen výrobků z hliníkových slitin.

Loni Saker investoval zhruba 65 milionů korun do kompletní přestavby šrotiště, zkvalitnění zázemí pro zaměstnance a nákupu nové svozové a manipulační techniky. Pro letošek společnost plánovala pokračovat v investicích do dokončení přestavby šrotiště, výstavby fotovoltaické elektrárny na nových halách, nákupu pozemků v okolí sídla firmy a do výstavby nových kancelářských prostor. Na investice chtěl Saker uvolnit asi 70 milionů korun. Letošní předpokládaný obrat firmy by měl činit čtyři miliardy korun a zisk 70 milionů korun.

Společnost ovládá Filip Klement, který vlastní 54 procent jejího obchodního podílu, dalších 20 procent drží Jakub Klement, 20 procent Kateřina Klementová a šest procent Jan Stacke.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down