Nový podnik PETKA CZ, který vznikl jako společný podnik mezi holandskou odpadovou firmou Van Gansewinkel a brněnskou firmou Brnometal, otevřel v Modřicích u Brna provoz na recyklaci PET lahví.
Vstupní surovinou jsou vytříděné PET lahve ze separovaného sběru ve městech a obcích. Dodavateli suroviny do linky jsou mnohé tuzemské i zahraniční svozové firmy. Výstupní surovinou jsou tzv. PET flaky neboli vločky o velikosti do 1x1 cm, které jsou vstupním materiálem pro vláknařský průmysl. Vlákna takto vyrobená se používají při výrobě oblečení, potahů do aut, průmyslových textilů, koberců.
Roční kapacita přesahuje 3500 tun odpadních PET-lahví. Srdcem provozu je italská recyklační technologie firmy AMUT. Maximální kvalita je docílena postupným drcením, praním, čištěním, odlučováním a sušením. Brněnská technologie umožňuje 100% využití odpadních PET lahví namísto jejich tradičního drcení a vývozu do Asie k dalšímu zpracování, kde jsou často tříděny ručně se zapojením dětské práce.
PETKA CZ znamená také 30 nových pracovních míst na jih od Brna. Investice byla realizována z firemních prostředků bez státních nebo evropských dotací. Jako další plánuje PETKA CZ realizace obdobných recyklačních závodů na několika místech v České republice.
Zkušenosti, které PETKA CZ a Van Gansewinkel získá z provozu v České republice, budou uplatněny v Nizozemsku, kde doposud funguje systém vratných PET lahví, které však v rámci Evropské unie již nejsou vyhovující. S plánovanou introdukcí jednorázově použitelných PET lahví v Nizozemském království bude Van Gansewinkel schopen rychle reagovat a použít znalosti z České republiky.
Pavel Iványi
předseda představenstva PETKA CZ, a. s.
a předseda představenstva Van Gansewinkel, a. s.
Dobrý den,
můj obchodní partner uvažuje o vybudování zopracovatelského závodu na zpracování PET odpadu v Česku. Mužete mně posyktnout základní informace o technologii, kterou jste vyvinuly? Kapacita, energetický nárok, nároky na plochu, předpokládaná cena atd.
Předem děkuji za odpověď na adresu oes@atlas.cz
O. Schäfer